«Էրդողանն այն մարդն է, ում հետ ես շատ լավ եմ շփվել». Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Թուրքիան կարևոր դեր կունենա Սիրիայի ապագայի որոշարկման հարցում: Նա ընդգծել է, որ Թուրքիան «իր ձեռքում կպահի Սիրիայի իրադարձությունների բանալին»՝ հաշվի առնելով զինված ընդդիմության վերջին հաջողությունները Բաշար Ասադի կառավարության դեմ:
Թրամփը բարձր է գնահատել Թուրքիայի ռազմական ներուժը՝ նշելով, որ նրա բանակը «պատերազմից չի մաշվել»: Փալմ Բիչի մամուլի ասուլիսին ժամանակ նա հավելել է, որ «Թուրքիան աջակցել է ապստամբներին և առանց մեծ մարդկային զոհերի իշխանության փոփոխություն իրականացրել»:
Նախագահը նաև կարևորել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի դերը. «Էրդողանն այն մարդն է, ում հետ ես շատ լավ եմ շփվել… Նա ստեղծել է շատ ուժեղ, հզոր բանակ»։
Ակնարկելով Օսմանյան կայսրության պատմությունը՝ Թրամփը եզրակացրել է. «Նրանք այս տարածքը երազում էին հազարավոր տարիներ և հիմա ստացան այն»:

"Erdogan is the person with whom I communicated very well." Trump
US President Donald Trump has said that Turkey will play an essential role in determining the future of Syria, stressing that Turkey will "hold the key to the events of Syria" given the recent successes of the armed opposition against the government of Bashar al-Assad.
Trump praised Turkey's military potential, noting that its army was "not worn out by war." During a press conference in Palm Beach, he added, "Turkey supported the rebels and carried out a change of power without great loss of life."
The president also emphasized the role of Turkish President Recep Erdogan: "Erdogan is the person with whom I communicated very well... He created a powerful, powerful army."
Alluding to the history of the Ottoman Empire, Trump concluded, "They dreamed of this territory for thousands of years, and now they got it."