Հունգարիայի վարչապետը Կիևից հեռախոսազրույց է խնդրել Զելենսկու հետ, սակայն մերժվել է
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը Կիևից հեռախոսազրույց է խնդրել Վլադիմիր Զելենսկու հետ՝ քննարկելու Սուրբ Ծննդյան տոների ընթացքում Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հնարավորությունը, սակայն մերժում է ստացել։ Այս մասին Kossuth ռադիոկայանի եթերում հայտարարել է Հունգարիայի Արտաքին գործերի և արտաքին տնտեսական կապերի նախարար Պետեր Սիյարտոն։
Քաղաքական գործիչը հիշեցրել է, որ դեկտեմբերի 11-ին Օրբանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Նրանք քննարկել են Սուրբ Ծննդին զինադադարի և Մոսկվայի և Կիևի միջև ռազմագերիների մեծ փոխանակման հնարավորությունը։
Այս խոսակցությունից հետո Օրբանը որոշել է առաջարկը քննարկել Զելենսկու հետ։ Հունգարիայի ԱԳՆ ղեկավար կապ է հաստատել իր ուկրաինացի գործընկեր Անդրեյ Սիբիգայի և Զելենսկու գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Էրմակի հետ՝ հեռախոսազրույցը համակարգելու համար, սակայն մերժում է ստացել։

Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан запросил телефонный разговор с Владимиром Зеленским у Киева, чтобы обсудить возможность прекращения боевых действий между Россией и Украиной во время рождественских праздников, но получил отказ. Об этом сообщил министр иностранных дел и экономических связей Венгрии Петер Сийярто в эфире радиостанции Kossuth.
Политик напомнил, что 11 декабря Орбан провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. Обсуждалась возможность Рождественского перемирия и крупного обмена военнопленными между Москвой и Киевом.
После этого разговора Орбан решил обсудить это предложение с Зеленским. Глава МИД Венгрии связался со своим украинским коллегой Андреем Сибигой и главой офиса Зеленского Андреем Ермаком для согласования телефонного разговора, но получил отказ.