Վրաստանում այսօր նախագահական ընտրություններ են
Պատմության մեջ առաջին անգամ նրան կընտրի ոչ թե բնակչությունը, այլ 300 հոգանոց ընտրական կոլեգիան՝ երկրի խորհրդարանի, ինքնավար հանրապետությունների և տեղական խորհրդատվական մարմինների պատգամավորներ։
Ընդդիմությունը չի պատրաստվում մասնակցել գործընթացին՝ չի ճանաչում խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները և գործող խորհրդարանը, ինչպես և նրա բոլոր որոշումները, ոչ լեգիտիմ է համարում։
Նույն կարծիքին է նաև ներկայիս նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, ով հայտարարել է, որ մնալու է իր պաշտոնում և չի լքի իր նստավայրը մինչև երկրում նոր խորհրդարանական ընտրություններ չանցկացվեն։

Сегодня в Грузии состоятся президентские выборы
Впервые в истории его будет избирать не население, а коллегия выборщиков, состоящая из 300 членов - депутатов парламента страны, автономных республик и местных совещательных органов.
Оппозиция не собирается участвовать в процессе, не признает итоги парламентских выборов и считает действующий парламент, а также все его решения нелегитимными.
Такого же мнения придерживается и действующий президент Саломе Зурабишвили, которая заявила, что останется на своем посту и не покинет свою резиденцию до тех пор, пока в стране не пройдут новые парламентские выборы.