«ԱՄՆ-ն և Թուրքիան պայմանավորվել են Սիրիայի հարցով». Բլինքեն
Վաշինգտոնն ու Անկարան համաձայնության են եկել Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորման և երկրի ապագայի հարցում. այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը:
«Կարծում եմ՝ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև, լայն իմաստով, համաձայնություն կա այն հարցում, թե մենք ինչ կցանկանայինք տեսնել ապագայում Սիրիայում՝ սկսած կառավարության ձևավորումից», - հայտարարել է Բլինքենը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ հանդիպումից հետո:
Պետքարտուղարը հույս է հայտնել, որ Սիրիայի նոր իշխանությունները կհրաժարվեն ցանկացած ծայրահեղական խմբավորումների հետ համագործակցությունից և սպառնալիք չեն ներկայացնի հարևանների համար: Պետքարտուղարի խոսքով՝ Սիրիայի ապագա կառավարության աշխատանքը պետք է ուղղված լինի, մասնավորապես, կանանց, ինչպես նաև էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությանը:
Բլինքենը նաև հույս է հայտնել, որ Սիրիան թույլ կտա քիմիական զենքի որոնումներ իրականացնել իր տարածքում և վերացնել այն, եթե գտնվի:

«США и Турция договорились по вопросу Сирии». Блинкен
Вашингтон и Анкара достигли соглашения по урегулированию сирийского кризиса и будущему страны. Об этом ТАСС сообщил госсекретарь Энтони Блинкен.
"Я думаю, между США и Турцией в широком смысле есть согласие относительно того, что мы хотели бы видеть в будущем в Сирии, начиная с формирования правительства", - заявил Блинкен после встречи с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом.
Госсекретарь выразил надежду, что новое сирийское правительство откажется сотрудничать с какими-либо экстремистскими группировками и не будет представлять угрозу своим соседям.
Блинкен также выразил надежду, что Сирия позволит искать химическое оружие на своей территории и уничтожать его в случае обнаружения.