«ԱՄՆ-ն և Թուրքիան պայմանավորվել են Սիրիայի հարցով». Բլինքեն
Վաշինգտոնն ու Անկարան համաձայնության են եկել Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորման և երկրի ապագայի հարցում. այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը:
«Կարծում եմ՝ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև, լայն իմաստով, համաձայնություն կա այն հարցում, թե մենք ինչ կցանկանայինք տեսնել ապագայում Սիրիայում՝ սկսած կառավարության ձևավորումից», - հայտարարել է Բլինքենը Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ հանդիպումից հետո:
Պետքարտուղարը հույս է հայտնել, որ Սիրիայի նոր իշխանությունները կհրաժարվեն ցանկացած ծայրահեղական խմբավորումների հետ համագործակցությունից և սպառնալիք չեն ներկայացնի հարևանների համար: Պետքարտուղարի խոսքով՝ Սիրիայի ապագա կառավարության աշխատանքը պետք է ուղղված լինի, մասնավորապես, կանանց, ինչպես նաև էթնիկ և կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությանը:
Բլինքենը նաև հույս է հայտնել, որ Սիրիան թույլ կտա քիմիական զենքի որոնումներ իրականացնել իր տարածքում և վերացնել այն, եթե գտնվի:

"The USA and Turkey agreed on the issue of Syria." Blinken
State Secretary Anthony Blinken informed TASS that Washington and Ankara agreed to resolve the Syrian crisis and determine the country's future.
"I think between the US and Turkey, in a broad sense, there is agreement on what we would like to see in the future in Syria, starting with the formation of the government," Blinken said after meeting with Turkish Foreign Minister Hakan Fidan.
The Secretary of State expressed hope that the new Syrian government will refuse to cooperate with any extremist groups and will not pose a threat to its neighbors.
Blinken also expressed hope that Syria would allow chemical weapons to be searched on its territory and destroyed if found.