«Ուկրաինան կկորցնի տարածքի մեկ երրորդը». Ֆիցո
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն հայտարարել է, թե ՌԴ-ի հետ հակամարտության արդյունքում Ուկրաինան կկորցնի իր տարածքի մեկ երրորդը, սակայն այդպես էլ ԱՄՆ-ից և նրա դաշնակիցներից ՆԱՏՕ մտնելու հրավեր չի ստանա։
«Ես կարծում եմ, որ Ուկրաինան կկորցնի իր տարածքի մեկ երրորդը, սակայն նրան անվտանգության երաշխիքներ կառաջարկվի, օրինակ, օտարերկրյա զորքերի ներկայությամբ։ Եթե դա երջանկություն համարվի Ուկրաինայի համար, որի մասին բոլորը խոսում են, ապա կարծում եմ, որ ուկրաինացիներին կդավաճանեն», - ասել է նա Folha de S. Paulo թերթին տված հարցազրույցում։
Ֆիցոյի խոսքով՝ Ուկրաինայում հակամարտության լուծում կարող է լինել միայն հրադադարը և բանակցային գործընթացի սկիզբը. «Ուկրաինան թույլ տվեց իրեն ներքաշել մի պատմության մեջ, որը չի կարող լավ ավարտվել երկրի համար։ Նա կկորցնի տարածքը և չի հրավիրվի ՆԱՏՕ»։ Ըստ նրա, հակամարտության հետևանքները շատ լուրջ կանդրադառնան ուկրաինական պետության ներքին կայունության վրա:

"Ukraine will lose a third of its territory." Fico
Slovakia's Prime Minister Robert Fico announced that Ukraine will lose a third of its territory as a result of the conflict with Russia. Still, the USA and its allies will not invite it to join NATO.
Ukraine will lose a third of its territory, but it will be offered security guarantees, for example, in the presence of foreign troops. Suppose this is considered happiness for Ukraine, which everyone is talking about. In that case, I think that Ukrainians will be betrayed," he said in an interview with the Folha de S. Paulo newspaper.
According to Fico, the solution to the conflict in Ukraine can only be a ceasefire and the beginning of the negotiation process. "Ukraine allowed itself to be dragged into a story that cannot end well for the country. It will lose the territory and will not be invited to NATO." According to him, the consequences of the conflict will severely impact the Ukrainian state's internal stability.