«Սահմանին ԵՄ առաքելության գործունեությունը պետք է ավարտվի». Հաջիև
Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի տարածքում ցանկացած երրորդ երկրի ուժերի տեղակայումը մտահոգիչ է։
Ադրբեջանական կողմը խաղաղության պայմաններում իրականացվող սահմանազատման գործընթացում երրորդ կողմի մասնակցության անհրաժեշտություն չի տեսնում.
«Հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ առաքելության գործունեությունը պետք է ավարտվի։ Առաքելության տեղակայումը համաձայնեցվել է Պրահայում՝ Իլհամ Ալիևի, Էմանուել Մակրոնի, ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ: Այդ առաքելությունը պետք է լիներ կարճաժամկետ։ Ինչպես տեսնում ենք, սա դառնում է կայուն առաքելություն, և դրա կազմը, ինչպես նաև աշխարհագրական մանդատի տարածքն ընդլայնվում են: Մենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև փոխըմբռնման և խաղաղության պայմաններում իրականացվող սահմանազատման գործընթացում երրորդ կողմի մասնակցության որևէ անհրաժեշտություն չենք տեսնում։ Մենք Եվրոմիության առաքելությունը չենք համարում տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդմանը նպաստող գործոն։ Սա մտահոգիչ գործոն է»,- ասել է նա։

«Деятельность миссии ЕС на границе должна быть прекращена». Гаджиев
Помощник Алиева Хикмет Гаджиев заявил, что размещение сил любой третьей страны на территории Армении вызывает беспокойство.
Азербайджанская сторона не видит необходимости участия третьей стороны в процессе демаркации границы, осуществляемом в мирных условиях.
"Деятельность миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе должна быть завершена. Развертывание миссии было согласовано в Праге при участии Ильхама Алиева, Эммануэля Макрона, председателя Совета ЕС Шарля Мишеля и Никола Пашиняна. Миссия должна была быть краткосрочной. Как мы видим, это становится постоянной миссией, а ее состав, а также географическая зона действия мандата расширяются. Мы не считаем миссию Европейского Союза фактором, способствующим укреплению мира в регионе. Это тревожный фактор", - сказал он.