«Սահմանին ԵՄ առաքելության գործունեությունը պետք է ավարտվի». Հաջիև
Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի տարածքում ցանկացած երրորդ երկրի ուժերի տեղակայումը մտահոգիչ է։
Ադրբեջանական կողմը խաղաղության պայմաններում իրականացվող սահմանազատման գործընթացում երրորդ կողմի մասնակցության անհրաժեշտություն չի տեսնում.
«Հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ առաքելության գործունեությունը պետք է ավարտվի։ Առաքելության տեղակայումը համաձայնեցվել է Պրահայում՝ Իլհամ Ալիևի, Էմանուել Մակրոնի, ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ: Այդ առաքելությունը պետք է լիներ կարճաժամկետ։ Ինչպես տեսնում ենք, սա դառնում է կայուն առաքելություն, և դրա կազմը, ինչպես նաև աշխարհագրական մանդատի տարածքն ընդլայնվում են: Մենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև փոխըմբռնման և խաղաղության պայմաններում իրականացվող սահմանազատման գործընթացում երրորդ կողմի մասնակցության որևէ անհրաժեշտություն չենք տեսնում։ Մենք Եվրոմիության առաքելությունը չենք համարում տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդմանը նպաստող գործոն։ Սա մտահոգիչ գործոն է»,- ասել է նա։

"The activities of the EU mission at the border must be ended." Hajiev
Aliyev's aide, Hikmet Hajiyev, stated that the deployment of forces from any third country on Armenian territory is worrying.
The Azerbaijani side does not see the need for a third party to participate in the border demarcation process, which is carried out under peaceful conditions.
"The activities of the EU mission on the Armenian-Azerbaijani border should be completed. The mission deployment was agreed upon in Prague with the participation of Ilham Aliyev, Emmanuel Macron, EU Council President Charles Michel, and Nikol Pashinyan. As we see, this is becoming a stable mission, and its composition, as well as the territory of the geographical mandate, is expanding. We do not consider the mission of the European Union to be a contributing factor to strengthening peace in the region. This is a worrying factor," he said.