«Ռուսաստանը ժամանակին օգնություն է ցուցաբերել Սիրիային». Պեսկով
«Ռուսաստանը ժամանակին կատարել է իր առաքելությունը՝ օգնություն ցուցաբերելով Սիրիային». այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ռուսաստանն օգնել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետությանը ժամանակին հաղթել ահաբեկիչներին, օգնել է հասնել իրավիճակի կայունացմանը, երբ այն սպառնում էր ողջ տարածաշրջանին։ Դրա համար շատ ջանքեր ծախսվեց։ Հետո արդեն Ասադի ղեկավարությունն աշխատել է իր երկրում, զբաղվել է իր երկրի զարգացմամբ», - ասել Է Պեսկովը լրագրողների հարցին, թե արդյոք Կրեմլում կարծում են, որ Սիրիայում տեղի ունեցածը նպաստել է Մերձավոր Արևելքում Ռուսաստանի թուլացմանը։
Դմիտրի Պեսկովի մյուս հայտարարությունները.
• Կրեմլը չի բացահայտում Սիրիայում ռուս զինվորականների թիվը. դա ՊՆ-ի թեման է։
• Բայդենի վարչակազմը կփորձի Թրամփին ծանր ժառանգություն թողնել ռուս-ամերիկյան հարաբերություններում։
• Հատուկ գործողությունը Ռուսաստանի համար «բացարձակ առաջնահերթություն» է և դա կշարունակվի մինչև նպատակների իրագործումը։

«Россия выполнила свою миссию вовремя, оказав помощь Сирии». Об этом сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
"Россия помогла Сирийской Арабской Республике вовремя победить террористов, помогла стабилизировать ситуацию, когда она угрожала всему региону. Это потребовало много усилий. После этого в стране работало руководство Асада, занималось развитием своей страны", - сказал Песков, отвечая на вопрос журналистов, считает ли Кремль, что произошедшее в Сирии способствовало ослаблению России на Ближнем Востоке.
Другие высказывания Дмитрия Пескова.
- Кремль не раскрывает количество российских солдат в Сирии, это тема Министерства обороны.
- Администрация Байдена постарается оставить Трампу тяжелое наследство в российско-американских отношениях.
- Спецоперация является «абсолютным приоритетом» для России и будет продолжаться до тех пор, пока цели не будут достигнуты.