Ասադի հարազատները 40 միլիոն դոլարով 19 բնակարան են գնել Մոսկվայում
Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հարազատները 2013-2019 թվականներին 19 բնակարան են գնել Մոսկվայում, որոնց ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 40 միլիոն դոլար։ Այս մասին հայտնում է Financial Times-ը։
Ըստ հրապարակման՝ Ասադի զարմիկ Հաֆիզ Մախլուֆն ուղղակիորեն կամ նրա կողմից վերահսկվող ընկերությունների միջոցով ձեռք է բերել 13 սեփականություն, և ևս երկու բնակարան գնել է մեկ այլ զարմիկի՝ Ռամի Մախլուֆի կինը։
Նշվում է, որ չորս շինություններ օգտագործվում են որպես բնակարան, որոնցից մեկը պատկանում է Ասադի զարմիկներին՝ երկվորյակ եղբայրներին՝ Իհաբ և Իյադ Մախլուֆներին։ Մախլուբը երեք սենյականոց բնակարանի սեփականատեր է, որը գտնվում է Մոսկվայից մի քանի րոպե հեռավորության վրա:
Ըստ Financial Times-ի՝ գործարքները հիմնականում իրականացվել են օֆշորային ընկերությունները, որոնք նշված են որպես անշարժ գույքի սեփականատերեր։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ Ասադին և նրա ընտանիքին Ռուսաստանում ապաստան է տրվել Վլադիմիր Պուտինի անձնական որոշմամբ։

Assad's relatives bought 19 apartments in Moscow for 40 million dollars
The Financial Times reports that relatives of former Syrian President Bashar al-Assad bought 19 apartments in Moscow from 2013 to 2019, the total value of which is estimated at 40 million dollars.
According to the publication, Assad's cousin Hafiz Makhlouf acquired 13 properties directly or through companies he controlled, and the wife of another cousin, Rami Makhlouf, purchased two apartments.
Four buildings are said to be used as apartments; one belongs to Assad's cousins, twin brothers Ihab and Iyad Makhlouf. Makhlouf owns a three-room apartment located a few minutes from Moscow.
According to the Financial Times, the transactions were mainly carried out by offshore companies listed as real estate owners.
Earlier, the press secretary of the Russian President, Dmitry Peskov, said that Vladimir Putin personally granted Asad and his family asylum in Russia.