Ինչ վերաբերմունք կունենա Իրանը Սիրիայի նոր իշխանությունների նկատմամբ
Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին խոսել է նաև Սիրիայի ճակատագրի մասին, նշելով. «Սիրիայում հեշտ չէ ստիպել տարբեր խմբերի և խմբավորումների համաձայնության գալ ապագա կառավարության վերաբերյալ։ Բայց մենք աջակցում ենք դրան, քանի որ ցանկանում ենք, որ Սիրիայի ժողովրդի կամքը հաղթի»:
Արաղչին ընդդիմության կողմից Դամասկոսի գրավումից հետո նախազգուշացրել է Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի, երկրի փլուզման և այն ահաբեկիչների հենակետի վերածելու ռիսկերի մասին:
Ինչ վերաբերում է Սիրիայի նոր իշխանությունների նկատմամբ Իրանի վերաբերմունքին, Արաղչին նշել է՝ «Սա կախված է նրանից, թե որքանով նրանք հեռու կլինեն Իսրայելից և ահաբեկչական խմբավորումներից»։

What attitude will Iran have towards the new Syrian authorities?
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi also discussed Syria's fate, noting, "It is not easy to get different groups and factions to agree on the future government in Syria. But we support it because we want the will of the Syrian people to prevail."
Aragchi warned of the risks of a civil war in Syria, the collapse of the country, and turning it into a base for terrorists after the opposition captured Damascus.
Regarding Iran's attitude towards the new Syrian authorities, Araghchi said: "This depends on how far they will be from Israel and terrorist groups."