Եվրոպան մրսել է, իսկ աշխարհում նոյեմբերն այս տարի եղել է ամենաշոգը
2024 թվականը կդառնա ոչ միայն ամենաշոգը դիտարկումների ողջ ընթացքում, այլև առաջին անգամ հատել է 1,5°C տաքացման սահմանագիծը. հայտնում է BBC-ն։
Եվրամիությանը կից Կոպեռնիկոսի կլիմայական կենտրոնը (C3S) երկուշաբթի օրը հայտնել է, որ նոյեմբերն անցյալ տարվա նոյեմբերից հետո մոլորակի վրա պատմության մեջ երկրորդն ամենատաքն է: Միայն Եվրոպան է սառել. «Այժմ արդեն կարելի է լիակատար վստահությամբ պնդել, որ 2024 թվականը կդառնա պատմության մեջ ամենաշոգ տարին»,- ասել է C3S-ի ղեկավարի տեղակալ Սամանթա Բերջեսը։
Մինչ աշխարհում ջերմաստիճանի նոր ռեկորդներ են, Եվրոպայում անցած ամիսը չմտավ անգամ ամենատաք նոյեմբերների տասնյակում: Տեղումների հետևանքով ավերիչ ջրհեղեղներ են առաջացել Իսպանիայում, նաև սովորականից ավելի թրջվել են Արևելյան Եվրոպայի մեծ մասի, Բալկանների և Հունաստանի բնակիչները։ Եվրոպայում նաև ուժեղ քամիներ չեն եղել, և արդյունքում սրվել է էներգետիկ ճգնաժամը։

Europe got cold, and November was the hottest in the world this year
BBC reports that 2024 will not only be the hottest year on record but also the first year to exceed the 1.5°C warming limit.
On Monday, the European Union's Copernicus Climate Center (C3S) reported that November was the second warmest on record after November last year. "It is now safe to say that 2024 will be the hottest year on record," said Samantha Burgess, deputy head of C3S.
While there are new global temperature records, last month did not even make the top ten warmest Novembers in Europe. This caused devastating floods in Spain and drenched much of Eastern Europe, the Balkans, and Greece. There were also no strong winds in Europe, and as a result, the energy crisis worsened.