Ֆրանսիան ողջունում է Բաշար ալ-Ասադի վարչակարգի տապալումը
Սիրիայի և սիրիացի ժողովրդի համար այս պատմական օրը Ֆրանսիան ողջունում է Բաշար ալ-Ասադի վարչակարգի տապալումը սեփական ժողովրդի դեմ ավելի քան 13 տարվա դաժան բռնաճնշումներից հետո։ Սիրիացիները շատ երկար են տուժել. Բաշար ալ-Ասադը երկիրը լքեց ավերված և հյուծված՝ կորցնելով բնակչության մեծ մասը, որոնք կա՛մ աքսորվեցին, կա՛մ սպանվեցին, խոշտանգվեցին կամ ենթարկվեցին ռեժիմի և նրա դաշնակիցների կողմից քիմիական հարձակումների:
Ֆրանսիան հարգանքի տուրք է մատուցում այս բոլոր զոհերին։ Մինչ վարչակարգը անխնա տարաձայնություններ էր սերմանում սիրիացիների մեջ, Սիրիան մասնատված ու մասնատված էր, եկել էր միասնության ժամանակը: Ֆրանսիան կոչ է անում դադարեցնել կրակը, պահպանել պետական ​​ինստիտուտները և հարգել Սիրիայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
Նա կոչ է անում խաղաղ քաղաքական անցում կատարել, որը հարգում է սիրիացի ժողովրդի բազմազանությունը և պաշտպանում է քաղաքացիներին և բոլոր փոքրամասնություններին միջազգային իրավունքի համաձայն: Նա կոչ է անում բոլոր սիրիացիներին միասնության, հաշտության և ծայրահեղականության ցանկացած ձևից հրաժարվելու:
2011 թվականի հեղափոխության սկզբից ի վեր հետևողական մնալով սիրիացի ժողովրդի հետ իր դիրքորոշմանն ու համերաշխությանը, Ֆրանսիան կոչ է անում իր գործընկերներին գործադրել բոլոր ջանքերը՝ օգնելու սիրիացիներին հաշտեցման և վերակառուցման ճանապարհ գտնել համապարփակ քաղաքական լուծման միջոցով՝ համաձայն ՄԱԿ-ի: Անվտանգության խորհրդի 2254 բանաձևը և սիրիացի ժողովրդի կամքով։ Դրան ակտիվորեն կմասնակցի Ֆրանսիան։

France welcomes the overthrow of Bashar al-Assad's regime
On this historic day for Syria and the Syrian people, France welcomes the overthrow of the Bashar al-Assad regime after more than 13 years of brutal repression against its people. Syrians have suffered for too long. Bashar al-Assad left the country devastated and exhausted, losing a large part of the population who were either exiled, killed, tortured, or subjected to chemical attacks by the regime and its allies.
France pays tribute to all these victims. While the regime was relentlessly sowing discord among Syrians, Syria was fragmented and fragmented, and the time for unity had come.
He calls for a peaceful political transition that respects the diversity of the Syrian people and protects citizens and all minorities by international law.
Consistent with its position and solidarity with the Syrian people since the beginning of the 2011 revolution, France calls on its partners to make every effort to help Syrians find a path to reconciliation and reconstruction through a comprehensive political solution by UN Security Council Resolution 2254 and the Syrian people by will. France will actively participate in it.