Մեծ է հավանականությունը, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը կարող էր զոհվել ավիավթարի հետևանքով․ Reuters
Մեծ է հավանականությունը, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը կարող էր զոհվել ավիավթարի հետևանքով, Reuters-ին հայտնել են սիրիական աղբյուրները։
Սիրիական ավիաընկերության ինքնաթիռը օդ է բարձրացել Դամասկոսի օդանավակայանից այն ժամանակ, երբ հաղորդվում էր, որ մայրաքաղաքը գրավել են ապստամբները, համաձայն Flightradar կայքի տվյալների:
Ինքնաթիռը սկզբում թռչում էր դեպի Սիրիայի ափամերձ շրջան, բայց հետո կտրուկ շրջադարձ կատարեց և մի քանի րոպե թռչեց հակառակ ուղղությամբ՝ անհետանալով քարտեզից:
Reuters-ը չի կարողացել անմիջապես պարզել, թե ով է եղել ինքնաթիռում։ Երկու սիրիական աղբյուրներ ասում են, որ շատ մեծ հավանականություն կա, որ Ասադը կարող է զոհվել ավիավթարի հետևանքով, քանի որ առեղծված է, թե ինչու ինքնաթիռը անսպասելի շրջադարձ կատարեց և անհետացավ քարտեզից՝ համաձայն Flightradar կայքի տվյալների:

Существует высокая вероятность того, что президент Сирии Башар Асад мог погибнуть в результате авиакатастрофы. Reuters
Существует высокая вероятность того, что президент Сирии Башар Асад мог погибнуть в авиакатастрофе, сообщили Reuters сирийские источники.
По данным Flightradar, самолет «Сирийских авиалиний» вылетел из аэропорта Дамаска, когда сообщалось, что столица была захвачена повстанцами.
Самолет первоначально летел в сторону сирийского побережья, но затем сделал резкий разворот и несколько минут летел в противоположном направлении, исчезнув с карты.
Агентству Reuters не удалось сразу выяснить, кто находился в самолете. Два сирийских источника заявили, что весьма вероятно, что Асад мог погибнуть в результате крушения, поскольку, по данным сайта Flightradar, остается загадкой, почему самолет сделал неожиданный поворот и исчез с карты.