«Ով անտեսում է Իսրայելի դերը, սխալվում է»․ Արաղչի
Դեկտեմբերի 6-ի երեկոյան Բաղդադում տեղի է ունեցել Իրանի, Իրաքի և Սիրիայի ԱԳ նախարարների մամուլի ասուլիսը՝ Սիրիայի վերջին զարգացումների վերաբերյալ։
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Սիրիայում ահաբեկչական խմբավորումները հարձակումներն իրականացնում են որպես ԱՄՆ-իսրայելական դավադրության մի մաս։ Նա նշել է, որ այսօր պայմանավորվել են հետագա քայլեր ձեռնարկել՝ ընդգծելով.
«Սիրիայի հարցում կա կարծիքների միասնականություն։ Շարունակելու ենք մեր գործունեությունը թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ միջազգային մակարդակներում։ Ով անտեսում է Իսրայելի դերն այս դավադրության մշակման գործում, սխալվում է»,- ասել է նա։
Արաղչին հավելել է, որ Սիրիայում ահաբեկիչների սպառնալիքները միայն այդ երկրով չեն սահմանափակվում․ «Սա սպառնալիք է բոլոր հարևանների և ողջ տարածաշրջանի համար»։

On the evening of December 6, the foreign ministers of Iran, Iraq, and Syria held a press conference in Baghdad regarding the latest developments in Syria.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi stated that terrorist groups in Syria carry out attacks as part of the US-Israeli conspiracy. He noted that they agreed to take further steps today, emphasizing.
"There is unity of opinion on the issue of Syria. We will continue our activities both at the regional and international levels. Whoever ignores Israel's role in the development of this conspiracy is wrong," he said.
Araghchi added that the threats of terrorists in Syria are not limited only to that country. "This is a threat to all neighbors and the entire region."