Իմ ասած «հայկական կարուսել»-ում որևէ էթնիկ համատեքստ չկա. Զուրաբիշվիլի
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում պարզաբանել է՝ նախկինում Associated Press գործակալության հետ զրույցում «հայկական կարուսել» արտահայտությունը ինչի համար է օգտագործել։
«Ես ուզում եմ ասել (Վրաստանի քաղաքացիներին) հայկական ծագում ունեցող և հայերին (հարևան երկրում), որտեղ նույնպես գործում է ռուսական քարոզչություն։ «Հայկական կարուսել»-ում որևէ էթնիկ համատեքստ չկա», - նշել է Զուրաբիշվիլին։
Վրաստանի առաջնորդի խոսքով՝ առաջին անգամ այդ տերմինը նա լսել է, երբ Վրաստան է վերադարձել Էդուարդ Շեւարդնաձեի օրոք: Կեղծման այս մեթոդը, նրա խոսքով, օգտագործվել է նաև Միխեիլ Սաակաշվիլիի օրոք։
«Եթե չեմ սխալվում, Հայաստանում դա անվանում են «վրացական կարուսել»։ Դրանում ընդհանրապես էթնիկ նշան չկա», - հավելել է նա։

В упомянутой мной «армянской карусели» нет этнического контекста. Зурабишвили
Президент Грузии Саломе Зурабишвили в интервью общественной телекомпании пояснила, почему в разговоре с агентством Associated Press она употребила словосочетание "армянская карусель".
«Я хочу сказать (гражданам Грузии) армянского происхождении и армянам (в соседней стране), где также активна российская пропаганда. В «Армянской карусели» нет этнического контекста, отметила Зурабишвили.
По словам грузинского лидера, впервые она услышала этот термин, когда вернулась в Грузию во времена правления Эдуарда Шеварднадзе.
«Если я не ошибаюсь, в Армении это называют «грузинская карусель». Никакого этнического контекста в этом нет вообще", - добавила она.