«Փաստացի խաղաղություն է հաստատվել»․ Բայրամով
Ադրբեջանն ու Հայաստանը զգալի առաջընթաց են գրանցել խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում, ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Մալայում հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումից հետո փաստացի խաղաղություն է հաստատվել, ինչը նոր հնարավորություններ է բացել Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համար»,- նշել է նա։
Բայրամովի խոսքով՝ ուղիղ երկխոսության արդյունքում Ադրբեջանն ու Հայաստանն ավարտել են իրենց սահմանների մի մասի սահմանազատումն ու սահմանագծումը։ Բացի այդ, առաջընթաց է գրանցվել երկկողմ համաձայնագրի տեքստի մշակման գործում։
«Սահմանային համապատասխան հանձնաժողովների համատեղ գործունեության մասին վերջերս ուժի մեջ մտած կանոնակարգը կապահովի սահմանազատման աշխատանքների հաջորդ փուլերի իրականացումը։ Այս ձեռքբերումները ցույց են տալիս, որ երկկողմանի ուղիղ բանակցությունները լավագույն տարբերակն են կարգավորման գործընթացն առաջ մղելու համար»,- ասել է Բայրամովը։
Նա հավելել է, որ չնայած ձեռք բերված առաջընթացին՝ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին դեռևս կան չլուծված խնդիրներ։
«Խաղաղությունը և բարիդրացիական հարաբերությունները չեն կարող կայուն և անշրջելի լինել, եթե Հայաստանի սահմանադրությամբ կասկածի տակ դրվի Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության ճանաչումը, և խաղաղության պայմանագրի կատարումը կախված է Հայաստանի ներքաղաքական կամ իրավական իրավիճակից։
Այս վճռորոշ պահին, երբ Ադրբեջանն ու Հայաստանը պատմական հնարավորություն ունեն շրջելու առճակատման էջը և հաստատել բարիդրացիական հարաբերություններ, բոլոր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի ավարտին։ Ադրբեջանի վճռականությունն այս հարցում մնում է անփոփոխ, և մենք Հայաստանից ակնկալում ենք փոխադարձ քաղաքական կամք և պատասխանատվություն»,- ասել է նա։
Ադրբեջանի արտգործնախարարը հավելել է, որ միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն է կրում չվնասելու ընթացող խաղաղ գործընթացին, զերծ մնալու սադրիչ գործողություններից և լարվածության աճից։ Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է վերացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և հարակից կառույցները։

"Real peace has been established." Byramov
Azerbaijan and Armenia have made significant progress in the peace treaty negotiations, Azerbaijan's Foreign Minister Jeihun Bayramov announced in Malaya, according to Azerbaijani media.
"After the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan, actual peace was established, which opened new opportunities for the normalization of relations between Baku and Yerevan," he noted.
According to Bayramov, due to direct dialogue, Azerbaijan and Armenia completed the demarcation of part of their borders. In addition, progress was made in drafting the text of the bilateral agreement.
"The regulation on the joint activity of relevant border commissions that came into force recently will ensure the implementation of the next stages of border demarcation works. These achievements show that bilateral direct negotiations are the best way to advance the settlement process," Bayramov said.
He added that despite the progress achieved, there are still unresolved issues regarding normalizing relations.
"Peace and neighborly relations cannot be stable and irreversible if the Armenian constitution questions the recognition of Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity, and the implementation of the peace treaty depends on the internal political or legal situation of Armenia.
At this crucial moment, when Azerbaijan and Armenia have a historic opportunity to turn the page of confrontation and establish neighborly relations, all efforts should be directed to complete the normalization of relations based on mutual respect for sovereignty and territorial integrity. "Azerbaijan's determination in this matter remains unchanged, and we expect mutual political will and responsibility from Armenia," he said.
The Foreign Minister of Azerbaijan added that the international community is responsible for not harming the ongoing peace process, refraining from provocative actions and increasing tension. He noted that abolishing the OSCE Minsk Group and related structures is necessary.