Սիրիայում հակակառավարական ուժերը գրավել են Համա քաղաքը
Սիրիական բանակը հաստատել է, որ ապստամբների ուժերը Համա են մտել ինտենսիվ բախումներից հետո, ինչը ստիպել է նրաց ստորաբաժանումներին տեղափոխվել քաղաքի սահմաններից դուրս՝ «խաղաղ բնակիչների կյանքը պահպանելու և քաղաքային մարտերը կանխելու համար»: Այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Ավելի վաղ սիրիացի զինվորականները կեղծ էին անվանել ապստամբների հաղորդագրություններն այն մասին, որ հինգշաբթի իրենց հաջողվել է մտնել Համա՝ Սիրիայի խոշորագույն քաղաքներից մեկը:
Համան մնացել է կառավարության ձեռքում քաղաքացիական պատերազմի ողջ ընթացքում։ Քաղաքի անկումը շոկի մեջ կգցի Դամասկոսին և Ասադի ռուս ու իրանցի դաշնակիցներին, մեկնաբանել է Reuters-ը։
Համան Հալեպից Դամասկոս տանող ճանապարհի մեկ երրորդն է, և քաղաքի գրավումը ճանապարհ է բացում դեպի մեկ այլ խոշոր՝ Հոմս քաղաք, որը գտնվում է Սիրիայի ամենաբնակեցված շրջանները կապող ճանապարհների խաչմերուկում:

In Syria, anti-government forces captured the city of Hama
The Syrian army confirmed that rebel forces had entered Hama after intense clashes, forcing units to move outside the city "to preserve the lives of peaceful residents and prevent urban fighting," the BBC reported.
Earlier, the Syrian military dismissed rebel reports that they had managed to enter Hama, one of Syria's largest cities, on Thursday.
Hama remained in government hands throughout the civil war. The fall of the city will shock Damascus and Assad's Russian and Iranian allies, Reuters commented.
Hama is a third of the way from Aleppo to Damascus, and the city's capture opens the way to another major city, Homs, which is at the crossroads of Syria's most populous regions.