Հնդկաստանը հրաժարվում է ռուսական զենքից. Bloomberg
Հնդկաստանը կտրուկ կրճատել է Ռուսաստանից պաշտպանական սարքավորումների պատվերները և վերակողմնորոշվել դեպի Արևմտյան մատակարարներ, Bloomberg-ին հայտնել են պաշտոնյաները: Դա նշանակում է երկրի քաղաքականության էական փոփոխություն, որն ավանդաբար ապավինում էր Մոսկվայից եկող սպառազինությանը։
Հնդկաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների տվյալներով՝ ուղղաթիռների և ժամանակակից կործանիչների համատեղ մշակման և արտադրության պլանները հետաձգվել են: Հարցականի տակ է հայտնվել նաև հնդկական անձնակազմի պատրաստման համար ատոմային սուզանավ վարձակալելու առաջարկը։ Ռուսական սպառազինության մասնաբաժինը հնդկական ներմուծման մեջ 2009 թվականի 76 տոկոսից նվազել է մինչև 36 տոկոս:
Փորձագետների կարծիքով՝ Հնդկաստանին Ռուսաստանից վանում են երկու գործոն՝ Ուկրաինայում պատերազմի պատճառով սպառազինությունների մատակարարման խափանումները և ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի աճող կախվածությունը չինական բաղադրիչներից։

India refuses Russian weapons. Bloomberg
Officials told Bloomberg that India has sharply reduced orders for defense equipment from Russia and shifted its focus to Western suppliers. This marks a significant shift in policy for a country that has traditionally relied on arms from Moscow.
According to senior Indian officials, plans for the joint development and production of helicopters and modern fighter jets have been delayed. The share of Russian arms in Indian imports has fallen from 76 percent in 2009 to 36 percent.
According to experts, two factors are pushing India away from Russia: disruptions in the supply of weapons due to the war in Ukraine and the growing dependence of the Russian military-industrial complex on Chinese components.