Կորեայի նախագահը կասկածվում է պետական դավաճանության մեջ
Հարավային Կորեայի ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել նախագահի դեմ. Նա կասկածվում է պետական դավաճանության մեջ։
Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլ կասկածվում է պետական դավաճանության մեջ ռազմական դրության հայտարարությունից հետո, հաղորդում է հարավկորեական «Yonhap News» գործակալություն:
AFP - ն, վկայակոչելով ոստիկանության բարձրաստիճան սպային, գրում է, որ Յունը կասկածվում է խռովության հրահրելու մեջ։ Պարբերականը նշում է, որ այս դեպքում նախագահական իմունիտետը չի գործում, և պատիժ կարող է լինել նույնիսկ մահապատիժը:
Ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել երկու դիմում ստանալուց հետո, գրում է «Yonhap News»-ը: Դրանցից մեկը ներկայացվել է «Կորեական նորարար կուսակցության» կողմից (սա ընդդիմադիր կուսակցություններից մեկն է), մյուսը՝ 59 ակտիվիստներից բաղկացած խմբի կողմից։
Այս հայտարարությունների համար մեղադրվում են ոչ միայն Յունը, այլև պաշտպանության նախկին նախարար Կիմ Յոն-Հյունը, ներքին գործերի նախարար Լի Սան Մինը և գեներալ Պակ Ան Սուն, որը նշանակվել է ռազմական դրության պահպանման պատասխանատու:

South Korean police have started an investigation against the president. He is suspected of high treason.
South Korean President Yoon Seok-yeol is suspected of treason after declaring martial law, the South Korean "Yonhap News" agency reports.
AFP, citing a high-ranking police officer, writes that Yun is suspected of inciting riots. The newspaper notes that presidential immunity does not apply in this case, and the punishment may even be the death penalty.
According to Yonhap News, the police launched an investigation after receiving two complaints, one from the Korean Innovator Party (an opposition party) and the other from a group of 59 activists.
Not only Yun but former Defense Minister Kim Yong-Hyun, Interior Minister Lee Sang-min, and Gen. Park An-su, appointed to maintain martial law, have been blamed for these statements.