Մեծ պատերազմի դեպքում բրիտանական բանակը կես տարում կսպառվի
Մեծ պատերազմի դեպքում, ինչպիսին ուկրաինականն է, բրիտանական կանոնավոր բանակը՝ իր ներկայիս անձնակազմով, կոչնչացվի կես տարվա ընթացքում. այս մասին հայտարարել է ՄԹ պաշտպանության փոխնախարար Ալիստեր Քերնսը։ Հետևաբար, ըստ նրա, ՄԹ-ին խիստ անհրաժեշտ է պահեստազորայինների մեծ զորակազմ ստեղծել. հաղորդում է BBC-ն՝ Radar Armenia-ին։
«Մեծ մասշտաբի պատերազմում, ոչ թե սահմանափակ ինտերվենցիայի ընթացքում, այլ ուկրաինականին նման պատերազմում, մեր բանակը, ելնելով Ուկրաինայում կողմերի կորուստների ներկայիս տեմպից, կսպառվի վեց ամսից մինչեւ մեկ տարի ժամկետով»,- ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Լոնդոնի պաշտպանական հետազոտությունների թագավորական ինստիտուտում (RUSI):
Նա հիշեցրել է, որ Ուկրաինայի և դաշնակիցների հաշվարկներով՝ Ռուսաստանն օրական մոտ մեկուկես հազար մարդ է կորցնում սպանված և վիրավոր։ Բրիտանական բանակի՝ ցամաքային ուժերի թվաքանակը, առանց նավատորմի և ավիացիայի, այժմ կազմում է մոտ 109 հազար մարդ, այդ թվում ՝ 26 հազար կամավոր-պահեստազորայիններ:

In the event of a major war, the British army would be exhausted in half a year
In the event of a major war, such as the Ukrainian one, the regular British army, with its present personnel, would be destroyed within half a year; UK Deputy Defense Minister Alistair Cairns announced this. Therefore, according to him, the UK must create a large army of reservists—reports BBC to Radar Armenia.
"In a large-scale war, not during a limited intervention, but in a war like the one in Ukraine, our army, based on the current rate of losses on the sides in Ukraine, will be exhausted for a period of six months to a year," he said, speaking at the Royal Institute for Defense Studies (RUSI) in London.
He noted that according to the calculations of Ukraine and its allies, Russia loses about one and a half thousand people killed and wounded every day. The number of land forces of the British army, excluding the navy and aviation, is now about 109 thousand people, including 26 thousand volunteer reservists.