Amnesty International-ը Իսրայելին մեղադրել է ցեղասպանության մեջ
Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը նոր զեկույցում Իսրայելի իշխանություններին մեղադրել են պաղեստինցիների ցեղասպանության մեջ։
Զեկույցի հեղինակները հայտնում են, որ «ուշադիր և համակողմանիորեն» ուսումնասիրվել են Գազայի հատվածում ՑԱԽԱԼ-ի գործողությունները, սպանվածների և տուժածների թիվը, ինչպես նաև ռազմական գործողությունների ընթացքում ավերածությունների մասշտաբները:
«Մենք կարող ենք գալ միայն մեկ հիմնավոր եզրակացության, Իսրայելի նպատակը Գազայում պաղեստինցիների ֆիզիկական ոչնչացումն է, ընդ որում՝ կարևոր չէ՝ ՀԱՄԱՍ- ի ոչնչացման ռազմական նպատակին զուգահեռ, թե որպես այդ նպատակին հասնելու միջոց», - հայտարարել է Amnesty International-ի ղեկավար Անյես Կալամարը:
2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումը խաղաղ իսրայելցիների վրա զեկույցում անվանում են «արյունոտ» և «հրեշավոր հանցագործություն»։ Դրա հետ մեկտեղ կանխամտածված զանգվածային սպանությունն ու պատանդ վերցնելը «ոչ մի կերպ չեն կարող արդարացնել Գազայում պաղեստինցիների նկատմամբ իսրայելական ցեղասպանությունը», ընդգծել են զեկույցի հեղինակները:
Իրավապաշտպանների եզրակացությանը արձագանքել են Իսրայելի ԱԳՆ-ից։ «Amnesty International»- ը հերթական անգամ ներկայացրել է շինծու զեկույց, որն ամբողջովին կեղծ է, այն հիմնված է ստի վրա», - հայտարարել են գերատեսչությունունից:

Amnesty International accused Israel of genocide
In a new report, the international human rights organization Amnesty International accused the Israeli authorities of the genocide of the Palestinians.
The authors of the report report that "carefully and comprehensively" the actions of TZAHAL in the Gaza Strip, the number of killed and injured, as well as the scale of destruction during military operations were studied.
"We can come to only one valid conclusion: Israel's goal is the physical destruction of the Palestinians in Gaza, and it does not matter if it is in parallel with the military goal of destroying Hamas or as a means to achieve that goal," said Amnesty International's head Anies Callamar. :
The report calls the attack by Hamas on peaceful Israelis on October 7, 2023, a "bloody" and "monstrous crime". Along with that, deliberate mass killing and hostage-taking "can in no way justify the Israeli genocide against the Palestinians in Gaza," the authors of the report emphasized.
The Israeli Foreign Ministry responded to the conclusion of human rights defenders. "Amnesty International" once again submitted a fabricated report, which is entirely false; it is based on lies," the department stated.