Ռոբին Դաննիգանին կատակով անվանեցին «Կարդիգան». Կոբախիձեն հեգնել է ԱՄՆ-ը դեսպանին
ԱՄՆ դեսպանատան կոնկրետ գործողությունները միանգամայն զավեշտալի տեսք են ստացել: Այսպես է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն քննադատել է ամերիկյան դիվանագիտական առաքելությանը:
Վերջին օրերին դեսպանությունը Facebook-ում բացիկներ է հրապարակում՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների վերագործարկման մասին վարչապետի հայտարարությունների: Դեկտեմբերի 3-ին էջում հայտնվել է մի գրառում՝ «մի մեղադրեք ուրիշներին», որին արձագանքել է Կոբախիձեն:
«Դուք տեսնում եք, որ ԱՄՆ-ում բոլորը սպասում են նախագահի երդմնակալությանը, իսկ մինչ այդ, ցավոք, ներկա վարչակազմը բացահայտ փորձ է անում հնարավորինս ծանր ժառանգություն թողնել նոր վարչակազմի համար մեր երկրում: Իհարկե, և գործող դեսպանատունը, և դեսպանի պաշտոնակատարը գտնվում են այդ ազդեցության տակ։
Ինչպես տեսնում եք, դեսպանատան կոնկրետ գործողությունները միանգամայն զավեշտալի տեսք են ստացել։ Նրանք բացիկներ են հրապարակում իրենց կայքում: Այդ պատճառով Ռոբին Դաննիգանին կատակով անվանեցին «Կարդիգան»։ Սա, իհարկե, անվնաս կատակ է, որը հիմնված է այն փաստի վրա, որ «կարդիգան» բառը վրացերեն նշանակում է բաճկոն»,- ասել է Կոբախիձեն։
Կոբախիձեն համոզված է, որ այս ամենը, Վիեննայի կոնվենցիայի խախտում է: Նրա խոսքով՝ սոցցանցերի բացիկները «օգտագործվել են ընտրություններին միջամտելու, ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու համար, իսկ այժմ օգտագործվում են այլ գործընթացները հեշտացնելու համար»: Մասնավորապես, «կանաչ լույս են վառում բռնության համար»։

Конкретные действия посольства США стали совершенно нелепыми, так раскритиковал американскую дипмиссию премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
В последние дни посольство публикует в Facebook открытки в ответ на заявления премьер-министра о возобновлении отношений с США. 3 декабря на странице посольства появился пост «Не вините других», на который Кобахидзе и решил отреагировать.
«Вы видите, что все в США ждут инаугурации президента, а до тех пор, к сожалению, нынешняя администрация открыто пытается оставить как можно более тяжелое наследство новой администрации в нашей стране. Видимо и нынешнее посольство и исполняющий обязанности посла находятся под этим влиянием.
Как видите, конкретные действия посольства приобрели совершенно нелепый вид. Они размещают открытки на своем сайте, поэтому Робин Данниган прозвали «Кардиган». Это, конечно, безобидная шутка, основанная на том, что слово "кардиган" по-грузински означает пиджак", - сказал Кобахидзе.
Кобахидзе убежден, что все это является нарушением Венской конвенции. По его словам, открытки в социальных сетях "использовались для вмешательства в выборы, а теперь используются для облегчения других процессов". В частности, «дают зеленый свет насилию».