Ռոբին Դաննիգանին կատակով անվանեցին «Կարդիգան». Կոբախիձեն հեգնել է ԱՄՆ-ը դեսպանին
ԱՄՆ դեսպանատան կոնկրետ գործողությունները միանգամայն զավեշտալի տեսք են ստացել: Այսպես է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն քննադատել է ամերիկյան դիվանագիտական առաքելությանը:
Վերջին օրերին դեսպանությունը Facebook-ում բացիկներ է հրապարակում՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների վերագործարկման մասին վարչապետի հայտարարությունների: Դեկտեմբերի 3-ին էջում հայտնվել է մի գրառում՝ «մի մեղադրեք ուրիշներին», որին արձագանքել է Կոբախիձեն:
«Դուք տեսնում եք, որ ԱՄՆ-ում բոլորը սպասում են նախագահի երդմնակալությանը, իսկ մինչ այդ, ցավոք, ներկա վարչակազմը բացահայտ փորձ է անում հնարավորինս ծանր ժառանգություն թողնել նոր վարչակազմի համար մեր երկրում: Իհարկե, և գործող դեսպանատունը, և դեսպանի պաշտոնակատարը գտնվում են այդ ազդեցության տակ։
Ինչպես տեսնում եք, դեսպանատան կոնկրետ գործողությունները միանգամայն զավեշտալի տեսք են ստացել։ Նրանք բացիկներ են հրապարակում իրենց կայքում: Այդ պատճառով Ռոբին Դաննիգանին կատակով անվանեցին «Կարդիգան»։ Սա, իհարկե, անվնաս կատակ է, որը հիմնված է այն փաստի վրա, որ «կարդիգան» բառը վրացերեն նշանակում է բաճկոն»,- ասել է Կոբախիձեն։
Կոբախիձեն համոզված է, որ այս ամենը, Վիեննայի կոնվենցիայի խախտում է: Նրա խոսքով՝ սոցցանցերի բացիկները «օգտագործվել են ընտրություններին միջամտելու, ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու համար, իսկ այժմ օգտագործվում են այլ գործընթացները հեշտացնելու համար»: Մասնավորապես, «կանաչ լույս են վառում բռնության համար»։

Robin Dunnigan was jokingly called "Cardigan." Kobakhidze mocked the US ambassador
Recently, the embassy has been publishing postcards on Facebook in response to the Prime Minister's statements about resuming relations with the US.
"You see, everyone in the United States is waiting for the president's inauguration, and until then, unfortunately, the current administration is openly trying to leave as complicated a legacy as possible for the new administration in our country. Of course, both the current embassy and the acting ambassador are under this influence under
As you can see, the embassy's concrete actions have taken on a completely ridiculous look. They postcards on their website, which is why Robin Dunnigan was nicknamed "Cardigan. "Of course, this is a harmless joke based on the fact that the word "cardigan" means jacket in Georgian," said Kobakhidze.
Kobakhidze is convinced that all this violates the Vienna Convention. According to him, social media cards "were used to interfere in the elections, and now they are used to facilitate other processes."