Թրամփը կտա անվտանգության երաշխիքներ, սակայան կբացառի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին. Reuters
Reuters-ի վերլուծության համաձայն Թրամփը դիտարկում է Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցման պլան՝ ներկայիս ռազմաճակատի գծի սառեցմամբ, որը ենթադրում է Ուկրաինայի տարածքի զգալի մասի կորուստ։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ կա երեք հիմնական առաջարկ՝ Քելլոգի պլանը, փոխնախագահ Վենսի առաջարկը, և Թրամփի հետախուզության ղեկավարի նախկին պաշտոնակատար Ռիչարդ Գրենելի ծրագիրը: Սրանց հիմքի վրա կառուցվում է նոր պլան, որտեղ բացառվում է Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին։
Պլանը ենթադրում են զիջումներ Ռուսաստանի Դաշնությանը ուկրաինական գրավյալ տարածքների մի մասի վրա և համաձայնագրի կախվածությունը Թրամփի, Պուտինի և Զելենսկու անձնական բանակցություններից։
Թրամփը Կիևին ավելի շատ ամերիկյան զենք կմատակարարի միայն այն դեպքում, եթե վերջինս համաձայնի խաղաղ բանակցություններին։ Միևնույն ժամանակ, նա Մոսկվային կզգուշացնի, որ կավելացնի օգնությունն Ուկրաինային, եթե Ռուսաստանը հրաժարվի բանակցություններից: Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կդադարեցվի։
Ըստ այդ առաջարկի՝ Ուկրաինային կառաջարկվեն նաև անվտանգության երաշխիքներ ԱՄՆ - ի կողմից, որոնք կարող են ներառել զենքի մատակարարման ավելացում համաձայնագրի կնքումից հետո:

Trump will give security guarantees but will exclude NATO membership. Reuters:
According to a Reuters analysis, Trump is considering a plan to end the war in Ukraine by freezing the current front line, which implies the loss of a significant part of Ukraine's territory.
According to agency sources, there are three main proposals: Kellogg's plan, Vice President Vance's proposal, and former Trump acting chief of intelligence Richard Grenell's plan.
The plan implies concessions to the Russian Federation on the part of the occupied Ukrainian territories and the dependence of the agreement on personal negotiations between Trump, Putin, and Zelensky.
Trump will supply more American weapons to Kyiv only if the latter agrees to peace negotiations. At the same time, he warned Moscow that he would increase aid to Ukraine if Russia refused to negotiate. Ukraine's membership in NATO will be suspended.
Under the proposal, the US would also offer Ukraine security guarantees, which could include increased arms supplies after the deal is signed.