Սկանդալային բացահայտում. Նախագահական ինքնաթիռով երեխաներ են տեղափոխվել ՌԴ. Reuters
Ռուսական իշխանությունների կողմից օգտագործվել են նախագահական ինքնաթիռներ և միջոցներ՝ ուկրաինացի երեխաներին օկուպացված տարածքներից տեղափոխելու համար. հայտնում է Reuters-ը Radar Armenia-ին։
Յեյլի համալսարանի հետազոտության համաձայն 314 երեխա տեղափոխվել է Ռուսաստան՝ որպես Կրեմլից ֆինանսավորվող «ռուսականացման» համակարգված ծրագրի մաս: Նրանց զրկել են ուկրաինական ինքնությունից և տեղավորել ռուս ընտանիքների մոտ։
Հետազոտող Նաթանիել Ռայմոնդը՝ Յեյլի հումանիտար հետազոտությունների լաբորատորիայի գործադիր տնօրենը, ասել է, որ ինքը պլանավորել է արդյունքները ներկայացնել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին: Այս ամիս 15 անդամից բաղկացած կառույցը նախագահում է Միացյալ Նահանգները։
Ռայմոնդն ասել է, որ հետազոտությունն առաջարկում է ապացույցներ, որոնք կաջակցեն Պուտինի դեմ ՄՔԴ-ի լրացուցիչ մեղադրանքներին՝ մի ազգային և էթնիկ խմբից մարդկանց «բռնի կերպով տեղափոխելու» համար:
Նա նաև ասել է, որ զեկույցն ապացուցում է, որ «Ուկրաինայի երեխաների արտաքսումը համակարգված, Կրեմլի կողմից ղեկավարվող ծրագրի մի մասն է», որը նրանց Ռուսաստանի քաղաքացի դարձնելու համար է:

Scandalous disclosure: Children were taken to Russia on the presidential plane. Reuters
Russian authorities used presidential planes and funds to transport Ukrainian children from the occupied territories. Reuters informs Radar Armenia.
According to a Yale University study, 314 children were taken to Russia as part of a coordinated Kremlin-funded "Russification" program, stripped of their Ukrainian identity, and placed with Russian families.
Researchers Nathaniel Raymond, executive director of the Yale Laboratory for Humanitarian Studies, said he planned to present the findings to the United Nations Security Council, a 15-member body chaired by the United States, this month.
Raymond said the research offered evidence to support additional ICC charges against Putin for "forcibly transferring" people from a national and ethnic group.
He also said the report proved that "the deportation of Ukrainian children is part of a systematic, Kremlin-led plan" to turn them into Russian citizens.