Տեղի է ունեցել Պուտին-Էրդողան հեռախոսազրույց
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է Սիրիայում տիրող իրավիճակը, հայտնել են Թուրքիայի ղեկավարի գրասենյակից։
«Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Զրույցի ընթացքում քննարկվել են Թուրքիայի և Ռուսաստանի երկկողմ հարաբերությունները, Սիրիայում տեղի ունեցող վերջին իրադարձությունները, գլոբալ և տարածաշրջանային խնդիրները»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Կրեմլից հայտնել են, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ։
«Պուտինն ընդգծել է արմատական ​​խմբավորումների կողմից սիրիական պետության դեմ ահաբեկչական ագրեսիան արագ դադարեցնելու և ամբողջ երկրում կայունությունը և սահմանադրական կարգը վերականգնելու օրինական իշխանությունների ջանքերին լիարժեք աջակցություն ցուցաբերելու անհրաժեշտությունը՝ մասնավորապես օգտագործելով տարածաշրջանում Անկարայի առկա հնարավորությունները»,- հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Այդ կապակցությամբ ղեկավարները կողմ են արտահայտվել ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Աստանայի գործընթացի շրջանակներում փոխգործակցության ամրապնդմանը։ Նշվել է Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջև հետագա սերտ համակարգման կարևորությունը Սիրիայում իրավիճակի կարգավորման գործում։ Երկու երկրների նախագահները կշարունակեն շփվել միմյանց հետ՝ ճգնաժամի դեէսկալացիայի քայլերի որոնման համատեքստում։
Քննարկվել են նաև ռուս-թուրքական փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացման մի շարք արդիական հարցեր՝ շեշտը դնելով առևտրատնտեսական և էներգետիկ բաղադրիչների վրա։

Состоялся телефонный разговор Путина и Эрдогана
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обсудил ситуацию в Сирии со своим российским коллегой Владимиром Путиным, сообщили в канцелярии турецкого лидера.
"Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. В ходе беседы обсуждались двусторонние отношения Турции и России, последние события в Сирии, глобальные и региональные вопросы", - говорится в сообщении.
В Кремле сообщили, что телефонный разговор состоялся по инициативе турецкой стороны.
"Путин подчеркнул необходимость быстрого прекращения террористической агрессии против сирийского государства со стороны радикальных группировок и оказания полной поддержки усилиям законной власти по восстановлению стабильности и конституционного порядка на всей территории страны, в том числе с использованием существующих возможностей Анкары в регионе", - сказал Путин. Об этом сообщила пресс-служба Кремля.
В этой связи лидеры выразили поддержку укреплению сотрудничества как в двустороннем формате, так и в рамках Астанинского процесса. Отмечена важность дальнейшей тесной координации между Россией, Турцией и Ираном в урегулировании ситуации в Сирии. Президенты двух стран продолжат общение друг с другом в контексте поиска шагов по деэскалации кризиса.
Также был обсужден ряд актуальных вопросов дальнейшего развития взаимовыгодного российско-турецкого сотрудничества, уделив особое внимание торгово-экономической и энергетической составляющей.