ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովի հետ: Այս մասին հայտնել Է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Փեթ Ռայդերը:
Ռայդերի խոսքով՝ Վաշինգտոնը Կիևին կտրամադրի «անվտանգության ոլորտում զգալի լրացուցիչ օգնություն, որը կներառի ռազմի դաշտում Ուկրաինայի ամենահրատապ կարիքներին աջակցելու հիմնական հնարավորություններ, այդ թվում՝ ՀՕՊ միջոցներ, հրթիռային համակարգերի զինամթերք, հրետանային և հակատանկային զենքեր»:
Պենտագոնի կայքում տեղադրված մամուլի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Օսթինը Ումերովի հետ զրույցի ընթացքում «դատապարտել է հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի վերջին տարափը, որոնք ուղղված են Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի քաղաքացիական ենթակառուցվածքին և Ուկրաինայում միջին հեռահարության բալիստիկ հրթիռի («Орешник») օգտագործումը»։

Defense ministers of the USA and Ukraine had a telephone conversation
Pentagon spokesman Pat Ryder said US Defense Minister Lloyd Austin spoke with Ukrainian Defense Minister Rustem Umerov on the telephone.
According to Ryder, Washington will provide Kyiv with "significant additional security assistance, which will include key capabilities to support Ukraine's most pressing needs on the battlefield, including air defense assets, missile system munitions, artillery, and anti-tank weapons."
A press release posted on the Pentagon's website states that during the conversation with Umerov, Austin "condemned Russia's recent barrage of missiles and drones targeting civilian infrastructure in Ukraine and the use of an intermediate-range ballistic missile (Oreshnik) in Ukraine."