Շոլցը օգնության նոր փաթեթով ժամանել է Կիև
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը առավոտյան ժամանել է Կիև։ Այս մասին հաղորդում են գերմանական լրատվականները։
Ըստ լրատվականների՝ Ուկրաինայի մայրաքաղաք իր այցով քաղաքական գործիչը ցանկանում է հասկացնել, որ Գերմանիան շարունակում է կանգնել Ուկրաինայի կողքին Ռուսաստանի կողմից հարձակման դեպքում:
«Ավելի քան 1000 օր Ուկրաինան հերոսաբար պաշտպանվել է ռուսական անողոք ագրեսիվ պատերազմից», - ասել է Շոլցը:
Իր կարճատև այցով նա համերաշխություն է հայտնել ուկրաինացիներին։ Շոլցը խոստացել է, որ Գերմանիան «կմնա Ուկրաինայի ամենաուժեղ աջակիցը Եվրոպայում» և խոստացել է զենքի շուտափույթ մատակարարում:
«Նախագահ Զելենսկու հետ իմ հանդիպմանը ես կհայտարարեմ 650 միլիոն եվրոյի լրացուցիչ սպառազինությունների մատակարարման մասին, որոնք պետք է առաքվեն դեկտեմբերին։ Ուկրաինան կարող է հույսը դնել Գերմանիայի վրա. մենք ասում ենք այն, ինչ անում ենք, և մենք անում ենք այն, ինչ ասում են»,- հայտարարել է Շոլցը։

Scholz arrived in Kyiv with a new aid package
According to news reports, during his visit to Ukraine's capital, the politician wanted to make it clear that Germany continues to stand by Ukraine in the event of a Russian attack.
"For more than 1,000 days, Ukraine has heroically defended itself against Russia's merciless war of aggression," Scholz said.
During his short visit, he expressed solidarity with the Ukrainians. Scholz vowed that Germany would "remain Ukraine's strongest supporter in Europe" and promised an early supply of weapons.
"At my meeting with President Zelenskiy, I will announce the additional arms supply of 650 million euros to be delivered in December. Ukraine can count on Germany. We say what we do, and we do what they say," stated Scholz.