Կիպրոսը ՆԱՏՕ-ին միանալու համար բանակցում է ԱՄՆ-ի հետ
Կիպրոսի Հանրապետության Նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսը հաստատել է ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու իր երկրի մտադրությունը:
Նոյեմբերի 28-ին նա լրագրողներին հայտնել է, որ Նիկոսիան բանակցություններ է վարում Վաշինգտոնի հետ դաշինքին անդամակցելու ուղիների շուրջ: Նրա խոսքով, այն փաստը, որ Կիպրոսի Հանրապետությունը չի կարող ՆԱՏՕ-ի անդամ պետություն լինել Թուրքիայի առարկությունների պատճառով, երկրի բանակին զրկում է ինչպես արդիականացման, այնպես էլ ռազմական տեխնիկա ձեռք բերելու բազմաթիվ հնարավորություններից:
Խրիստոդուլիդիսը նշել է, որ Կիպրոսն ԱՄՆ-ի հետ քննարկում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Հանրապետության անդամակցության երեք առաջարկվող մակարդակներ:

Cyprus is negotiating with the US to join NATO
The President of the Republic of Cyprus, Nikos Christodoulidis, has confirmed his country's intention to join NATO.
On November 28, he told reporters that Nicosia is negotiating with Washington on ways to join the alliance. According to him, the Republic of Cyprus's inability to become a NATO member state due to Turkey's objections deprives the country's army of modernization and many opportunities to acquire military equipment.
Christodoulidis noted that Cyprus discusses three proposed levels of the Republic's membership with the United States in the North Atlantic Treaty Organization.