Վրաստանը հրաժարվում ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցություններից
Վրաստանը հրաժարվում է Եվրամիությանն անդամակցելու շուրջ բանակցություններից մինչև 2028 թվականի վերջը, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Որոշել ենք Եվրամիության հետ բանակցություններ սկսելու հարցն օրակարգ չդնել մինչև 2028 թվականի վերջը: Նաև հրաժարվում ենք ԵՄ բյուջեից և տրամադրվող ցանկացած դրամաշնորհից»,- ասել է վարչապետը։
Միևնույն ժամանակ՝ Կոբախիձեն պնդել է, որ 2028 թվականի ավարտին Վրաստանը տնտեսական տեսակետից պատրաստ կլինի սկսել ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները, որպեսզի դա տեղի ունենա մինչև 2030 թվականը։
«Այս փուլում ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունների մեկնարկը օգտագործվում է որպես երկրին շանտաժի ենթարկելու գործիք, ինչն անընդունելի է։ Կտրականապես անընդունելի է Եվրամիությանն ինտեգրումը որպես ողորմություն դիտելը»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ Եվրախորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ հավանություն էր տվել մի փաստաթղթի, որը փաստացի չի ճանաչում հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների լեգիտիմությունը: Բանաձևը կոչ է անում նաև մեկ տարվա ընթացքում նոր ընտրություններ ացկացնել։

Georgia refuses to negotiate on joining the EU
"We have decided not to put the issue of starting negotiations with the European Union on the agenda until the end of 2028. We also refuse the EU budget and any grants," said the Prime Minister.
At the same time, Kobakhidze claimed that Georgia would be ready economically by the end of 2028 to start negotiations on joining the EU, which would happen by 2030.
"At this stage, the start of negotiations on EU membership is being used as a tool to blackmail the country, which is unacceptable. "It is unacceptable to see integration into the European Union as a mercy," he said.
Let us remind you that the European Parliament approved a document with a majority of votes, which does not recognize the legitimacy of the parliamentary elections held on October 26. The resolution also calls for new elections to be held within a year.