Վրաստանը հրաժարվում ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցություններից
Վրաստանը հրաժարվում է Եվրամիությանն անդամակցելու շուրջ բանակցություններից մինչև 2028 թվականի վերջը, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Որոշել ենք Եվրամիության հետ բանակցություններ սկսելու հարցն օրակարգ չդնել մինչև 2028 թվականի վերջը: Նաև հրաժարվում ենք ԵՄ բյուջեից և տրամադրվող ցանկացած դրամաշնորհից»,- ասել է վարչապետը։
Միևնույն ժամանակ՝ Կոբախիձեն պնդել է, որ 2028 թվականի ավարտին Վրաստանը տնտեսական տեսակետից պատրաստ կլինի սկսել ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունները, որպեսզի դա տեղի ունենա մինչև 2030 թվականը։
«Այս փուլում ԵՄ-ին անդամակցելու շուրջ բանակցությունների մեկնարկը օգտագործվում է որպես երկրին շանտաժի ենթարկելու գործիք, ինչն անընդունելի է։ Կտրականապես անընդունելի է Եվրամիությանն ինտեգրումը որպես ողորմություն դիտելը»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ Եվրախորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ հավանություն էր տվել մի փաստաթղթի, որը փաստացի չի ճանաչում հոկտեմբերի 26-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների լեգիտիմությունը: Բանաձևը կոչ է անում նաև մեկ տարվա ընթացքում նոր ընտրություններ ացկացնել։

Грузия отказывается вести переговоры о вступлении в ЕС
Грузия отказывается вести переговоры о вступлении в ЕС до конца 2028 года, заявил премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе.
"Мы приняли решение не ставить вопрос о начале переговоров с Евросоюзом в повестку дня до конца 2028 года. Мы также отказываемся от бюджета ЕС и любых грантов", - заявил премьер-министр.
При этом Кобахидзе заявил, что к концу 2028 года Грузия будет готова с экономической точки зрения начать переговоры о вступлении в ЕС, чтобы это произошло к 2030 году.
«На данном этапе начало переговоров о членстве в ЕС используется как инструмент шантажа страны, что недопустимо. "Абсолютно неприемлемо рассматривать интеграцию в Евросоюз как милость", - сказал он.
Напомним , Европарламент большинством голосов одобрил документ, который фактически не признает легитимность состоявшихся 26 октября парламентских выборов. Резолюция также призывает провести новые выборы в течение года.