Դիտարկում ենք ԵՄ առաքելությունում մեր ներկայացուցիչների թվի ավելացման հարցը. Դուդա
Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան Հայաստան կատարած պաշտոնական այցից հետո լրագրողների հետ զրույցում ամփոփել է այցի արդյունքները և անդրադարձել  մի շարք կարևոր թեմաների։
Ըստ Լեհաստանի նախագահի՝ մինչև Հայաստան ժամանելը հեռախոսազրույց է ունեցել Ալիևի հետ։ «Երկու շաբաթ առաջ ես առանձնազրույց ունեցա Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ, և մենք խոսեցինք նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների հարցերի մասին։ Այն ժամանակ ես նախագահին ասացի, որ պատրաստվում եմ պաշտոնական այցով ժամանել Հայաստան և խնդրեցի նրան ներկայացնել իր տեսակետը կոնֆլիկտային հարցերի վերաբերյալ, որոնք վերջին շրջանում այստեղ որոշվում են»,- ասել է Լեհաստանի նախագահը։
Նախագահը խոսել է նաև ԵՄ դիտորդական առաքելության դերի մասին և նշել, որ նրանց խնդիրը շատ բարդ է, քանի որ նրանք փորձում են վերահսկողություն սահմանել շուրջ 1000 կմ երկարություն ունեցող հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա։
«Համեմատելով այն, ինչ տեղի է ունեցել առաքելության ժամանումից առաջ կամ առաքելության ժամանման պահին, և այն, ինչ մենք այժմ ունենք, պարզ է, որ շատ վայրերում, որտեղ մենք գործ ենք ունեցել անընդհատ գնդակոծությունների հետ, առաջին հերթին՝ ենթակառուցվածքների ուղղությամբ, այդ կրակոցները դադարել են՝ այդ վայրեր ԵՄ ներկայացուցիչների մշտական ժամանման պատճառով: Այնպես որ, գոնե, այս տեսանկյունից կարելի է ասել, որ առաքելությունը հաջողվել է։
Մենք մասնակցում ենք այդ առաքելությանը և դիտարկում ենք այդ առաքելությունում մեր ներկայացուցիչների թվի ավելացման հարցը»,- ասել է Անջեյ Դուդան։

We are considering increasing the number of our representatives in the EU mission. Duda
After his official visit to Armenia, Polish President Andrzej Duda summarized the results and touched on several important topics.
According to the President of Poland, he had a telephone conversation with Aliyev before arriving in Armenia. "Two weeks ago, I had a private conversation with the President of Azerbaijan, Aliyev, and we also talked about the issues of relations with Armenia. At that time, I told the president that I would arrive in Armenia on an official visit and asked him to present his point of view on the conflict issues being decided here recently," said the Polish president.
The president also discussed the role of the EU observation mission and noted that its task is challenging as it tries to establish control over the about 1000 km long Armenian-Azerbaijani border.
"Comparing what happened before the mission's arrival or at the time of the mission's arrival and what we have now, it is clear that in many places where we were dealing with constant shelling, primarily at infrastructure, that shelling has stopped. Because of the continuous arrival of EU representatives in those places. So, from this point of view, the mission was successful.
We participate in that mission and are considering increasing the number of our representatives in that mission," said Andrzej Duda.