Լուկաշենկոն մեկնաբանել է Հայաստանի բացակայությունը ՀԱՊԿ նիստից
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում իր ելույթում մեկնաբանել է միջոցառմանը հայկական կողմի բացակայությունը, հաղորդում է ԲԵԼՏԱ գործակալությունը:
«Այսօր պատիվ ունեցա առաջինը ելույթ ունենալու, քանի որ մեր հայ գործընկերները նիստին չեն մասնակցում։ Դա, ի դեպ, բնութագրում է տարածաշրջանում առկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակը և ինչ-որ չափով մեր կազմակերպությունը», - նշել է Բելառուսի նախագահը։
Սովորաբար ՀԱՊԿ առաջնորդները գագաթնաժողովում հանդես են գալիս այբբենական կարգով՝ այբբենական հերթականությամբ։ Հայաստանի ներկայացուցչի մասնակցության դեպքում, նա առաջինը ելույթ կունենար։ Բելառուսի նախագահը, հավանաբար, սա է նկատի ունեցել։

Лукашенко прокомментировал отсутствие Армении на заседании ОДКБ
Президент Беларуси Александр Лукашенко прокомментировал отсутствие армянской стороны на заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ, сообщает агентство БЕЛТА.
"Сегодня я имел честь выступить первым, поскольку наши армянские коллеги в заседании не участвуют. Кстати, это характеризует нынешнюю геополитическую ситуацию в регионе и в некоторой степени в нашей организации", - отметил Президент Беларуси.
Обычно лидеры ОДКБ выступают на саммите в алфавитном порядке. Вероятно, президент Беларуси имел в виду что в случае участия представителя Армении он выступил бы первым.