Վրաստանում ընդդիմադիրները հրաժարվել են մանդատներից
Վրաստանում ընդդիմադիր կոալիցիաները հրաժարվել են նոր խորհրդարանում իրենց մանդատներից։ ԿԸՀ-ում նրանց գրանցումը չեղյալ Է հայտարարվել։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը չեղարկել է «Հանուն փոփոխությունների», «Միասնություն-ազգային շարժում» և «Ուժեղ Վրաստան» ընդդիմադիր կոալիցիաների կուսակցական ցուցակով առաջադրված մյուս թեկնածուների գրանցումը: Դրանք չեղյալ են հայտարարվել:
Որոշումն ընդունվել է օրենսդրությանը համապատասխան՝ կուսակցությունների դիմումի հիման վրա։
Ընդգծվում է, որ ցուցակները չեղարկելու ԿԸՀ որոշումը չի նշանակում, որ այն կիսում է ընտրությունների վերաբերյալ կուսակցությունների գնահատականները:
Դրա հետ մեկտեղ, ընդդիմադիր «Գախարիան հանուն Վրաստանի» կուսակցությունը, չնայած խորհրդարանում տեղերից հրաժարվելու մասին հրապարակված որոշմանը, դեռեւս չի դիմել ԿԸՀ:

The opposition parties in Georgia refused the mandates
The opposition coalitions in Georgia refused their mandates in the new parliament, and their registration in the CEC was cancelled.
The Central Electoral Commission canceled the registration of the other candidates nominated by the opposition coalitions "For Changes," "Unity-National Movement," and "Strong Georgia."
The legislation made the decision based on the parties' application.
It is emphasized that the CEC's decision to cancel the lists does not mean it shares the parties' assessments of the elections.
In addition, the opposition "Gakharia for Georgia" party has not yet appealed to the CEC despite the published decision to give up seats in the parliament.