ԱՄՆ-ը նպատակ ունի ամբողջությամբ ենթարկել Հայաստանը. ՌԴ ԱՀԾ
Միացյալ Նահանգները նպատակ ունի ամբողջությամբ ենթարկել Հայաստանը։ Այս մասին ասված է ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Հերթական անգամ հավաստի տեղեկատվությամբ համոզվում ենք, որ ԱՄՆ - ը չի հրաժարվում այսպես կոչված ժողովրդավարացում պարտադրելու ծրագրերից՝ նպատակ ունենալով ամբողջությամբ ենթարկել Հայաստանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կասկածում է, որ Արևմուտքի հետ մերձեցման Հայաստանի ուղին անշրջելի է, քանի որ ժամանակի ընթացքում անդրկովկասյան երկիրը կհասկանա ավանդական տարածաշրջանային կապերից հրաժարվելու սպառնալիքը։
«Ըստ Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության ստացած տեղեկատվության՝ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կասկածում է Արևմուտքի հետ մերձեցման Հայաստանի կուրսի անշրջելիությանը, որը բխում է նրանից, որ հայերը, ովքեր «փող հաշվել գիտեն», ժամանակի ընթացքում անխուսափելիորեն կհասկանան անուղղելի վնասը, որը սպառնում է նրանց ավանդական տարածաշրջանային կապերի խզումից»,- ասվում է ուղերձում։
Ըստ ռուսական կողմի հաղորդագրության՝ ամերիկացիները մտածում են, թե ինչպես թույլ չտալ Երևանին դուրս գալ այսպես կոչված ժողովրդավարական ուղուց։ Ըստ նրանց՝ ելքը այս ուղին փորձված խամաճիկներով ամրացնելու մեջ է։ ԱՄՆ-ը «ժողովրդավարացման» շրջանակներում այդպիսին են համարում Արամ Սարգսյանի «Հանրապետություն», Արման Բաբաջանյանի «Հանուն հանրապետության», Տիգրան Խզմալյանի «Հայաստանի Եվրոպական», Լևոն Շիրինյանի «Քրիստոնեա-դեմոկրատական» կուսակցությունները։
«Արդեն սկսվել է արևմտամետ կուսակցությունների քաղաքական «ռասկրուտկան»՝ նպատակ ունենալով ապահովել նրանց մուտքը խորհրդարան 2026-ի ընտրություններում: Ժողովրդավարության այս «անզիջում կողմնակիցներին» հանձնարարված է Հայաստանի գործադիր իշխանության «ձեռքերին խփել», եթե վերջինս հարևան Վրաստանի կառավարության օրինակով մտադիր է առաջնահերթություն տալ հայ ժողովրդի օբյեկտիվ ազգային շահերին, ավանդույթներին և արժեքներին»,- ասվում է ՌԴ ԱՀԾ տարածած հաղորդագրության մեջ։

США стремятся полностью подчинить Армению. Служба внешней разведки Российской Федерации
США стремятся полностью подчинить Армению. Об этом говорится в сообщении, распространенном Службой внешней разведки России.
"Еще раз убеждаемся достоверной информацией, что США не отказываются от своих планов по навязыванию так называемой демократизации с целью полного подчинения Армении", - говорится в сообщении.
Госдеп США сомневается, что путь сближения Армении с Западом необратим, поскольку со временем закавказская страна поймет угрозу отказа от традиционных региональных связей.
"По информации, полученной внешней разведкой России, Госдепартамент США сомневается в необратимости курса Армении на сближение с Западом, что связано с тем, что армяне, "умеющие считать деньги", неизбежно со временем поймут непоправимую ущерб, который грозит им от разрыва традиционных региональных связей», — говорится в сообщении.
Согласно сообщению российской стороны, американцы думают, как не дать Еревану сойти с так называемого демократического пути. По их мнению, выход — подкрепить этот путь проверенными марионетками. Партии «Республика» Арама Саргсяна, «Во имя республики» Армана Бабаджаняна, «Армения европейская» Тиграна Хзмаляна, «Христианско-демократическая» партии Левона Шириняна рассматривают США как таковые в рамках «демократизации».
«Уже началась политическая «раскрутка» прозападных партий с целью обеспечить их проход в парламент в 2026 году. Этим «бескомпромиссным сторонникам» демократии поручено «ударить по рукам» исполнительной власти Армении, если последняя если та по примеру правительства соседней Грузии вознамерится отдавать приоритет объективным национальным интересам, традициям и ценностям армянского народа", - говорится в сообщении СВР РФ.