Մեքսիկայի նախագահը սպառնացել է Թրամփին
Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումը պատասխանել է ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին մաքսատուրքերի մասին հայտարարությանը: Թրմափը հայտարարել էր մեքսիկական ապրանքների վրա 25 տոկոս մաքսատուրք սահմանելու մասին, եթե երկիրը չդադարեցնի թմրանյութերի և միգրանտների հոսքը սահմանով: Այս մասին գրում է Associated Press-ը։
Շեյնբաումը՝ հիշեցնելով, որ ամերիկյան ավտոարտադրողները գործարաններ ունեն սահմանի երկու կողմերում։
«Դա անընդունելի է և կհանգեցնի գնաճի և աշխատատեղերի կորստի Մեքսիկայում և Միացյալ Նահանգներում։ Եթե սակագները բարձրանան, դա ո՞ւմ կվնասի։ General Motors-ի՞ն» - ավելացրել է Շեյնբաումը:
Նա հայտարարել է, որ Մեքսիկան արդեն շատ բան է արել միգրանտների հոսքը դադարեցնելու համար՝ նշելով, որ «միգրանտների քարավաններ այլևս սահմանին չկան»:
«Երկխոսությունը մեր երկու երկրների համար փոխըմբռնման, խաղաղության և բարգավաճման հասնելու լավագույն ճանապարհն է։ Հուսով եմ, որ մեր թիմերը շուտով կկարողանան հանդիպել»,- ասել է Շեյնբաումը:

Президент Мексики пригрозил Трампу
Президент Мексики Клаудия Шейнбаум отреагировала на заявление новоизбранного президента США Дональда Трампа, который заявил, что введет 25-процентный тариф на мексиканские товары, если страна не прекратит поток наркотиков и мигрантов через границу.
Шейнбаум, напомнила, что американские автопроизводители имеют заводы по обе стороны границы.
«Это неприемлемо и приведет к инфляции и потере рабочих мест в Мексике и США. Если тарифы повысятся, кому это повредит? General Motors?" - добавила Шейнбаум.
Она заявила, что Мексика уже многое сделала для того, чтобы остановить поток мигрантов, отметив, что на границе больше нет караванов мигрантов.
"Диалог во имя взаимопонимания, мира и процветания для наших двух стран - это лучший способ добиться этого. Надеюсь, наши команды смогут встретиться в ближайшее время», — сказала Шейнбаум.