Թրամփի և Բայդենի վարչակազմերը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմը երկարատև ուշացումից հետո առանցքային համաձայնագիր է ստորագրել Սպիտակ տան հետ անցումային շրջանի համար։
«Նորընտիր նախագահ Թրամփը մտնում է իր վարչակազմի անցումային շրջանի հաջորդ փուլ՝ նախագահ Ջո Բայդենի Սպիտակ տան հետ փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրելով», - ասվում է Սպիտակ տան աշխատակազմի նոր ղեկավար Սյուզի Ուայլսի հայտարարության մեջ:
«Այս համագործակցությունը թույլ է տալիս Կառավարության մեր ենթադրյալ թեկնածուներին սկսել կարևոր նախապատրաստություններ, ներառյալ յուրաքանչյուր գերատեսչությունում և գործակալությունում խմբերի տեղակայումը և ավարտել իշխանության կանոնավոր փոխանցումը»,- ընդգծել է նա։
Սպիտակ տան հետ համաձայնագիրը, որը պետք է ստորագրվեր հոկտեմբերի 1-ին, ծառայում է որպես գործակալություններին և տեղեկատվությանը հասանելիության երաշխավորում և կարող է հիմք դնել Թրամփի թիմի համար այն թույլտվությունների համար, որոնք անհրաժեշտ են գաղտնի տեղեկատվություն ստանալու համար։
Թրամփի թիմը նաև հայտարարել է, որ «չի օգտագործի հարկատուների միջոցները անցումային ծախսերը հոգալու համար»:
Նա հավելել է, որ «չի օգտագործի կառավարական շենքերը կամ GSA-ի (Գլխավոր ծառայությունների վարչություն) կողմից տրամադրված տեխնոլոգիաները և կաշխատի որպես «ինքնաբավ կազմակերպություն»:

The Trump and Biden administrations signed a memorandum of understanding
After a long delay, President-elect Donald Trump's team has signed a key agreement with the White House for the transition period.
"President-elect Trump enters the next phase of his administration's transition by signing a memorandum of understanding with President Joe Biden's White House," said Susie Wiles, the new White House chief of staff, in a statement.
"This partnership allows our presumptive Cabinet nominees to begin critical preparations, including the deployment of teams in each department and agency, and to complete the orderly transfer of power," he emphasized.
The agreement with the White House, due to be signed on October 1, guarantees access to agencies and information and could lay the groundwork for the Trump team to obtain the clearances needed to access classified information.
Trump's team also said it "will not use taxpayer funds to cover transition costs."
He added that it "will not use government buildings or technology provided by the GSA (General Services Administration) and will operate as a ``self-sufficient entity.''