ԱՄՆ նորընտիր նախագահի թիմում ուզում են, որ Թրամփը և Կիմը ուղիղ շփվեն. Reuters
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի թիմը քննարկում է նրա բանակցությունների անցկացումը անմիջապես Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ՝ հույս ունենալով, որ դա կօգնի նվազեցնել զինված հակամարտության ռիսկերը: Այս մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Գործակալության տվյալներով՝ Թրամփի թիմում մի քանի հոգի հույս ունեն օգտագործել ԱՄՆ-ի և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի արդեն գոյություն ունեցող ուղիղ շփումները՝ ԱՄՆ-ի և Հյուսիսային Կորեայի հարաբերությունները վերականգնելու և երկրների միջև «սառույցը կոտրելու» համար:
Մի քանի օր առաջ Դոնալդ Թրամփը հայտնել էր, որ մտադիր է Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի պաշտոնում նշանակել Ալեքս Վոնգին։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի նախկին պաշտոնյան ժամանակին լոբբինգ էր անում, որպեսզի Թրամփը և Կիմը ուղիղ շփվեն և բանակցեն՝ հաշվի առնելով առաջնորդների փորձը։

The newly elected US president's team wants Trump and Kim to communicate directly. Reuters
US President-elect Donald Trump's team is considering holding talks directly with North Korean leader Kim Jong Un, hoping it will help reduce the risks of an armed conflict, Reuters reported, citing its sources.
According to the agency, several people on Trump's team hope to use the existing direct contacts between the US and the North Korean leader to restore US-North Korean relations and "break the ice" between the countries.
A few days ago, Donald Trump announced that he intends to appoint Alex Wong as National Security Advisor. A former US State Department official once lobbied for Trump and Kim to communicate directly and negotiate, considering the leaders' experience.