Թուրքիան «Գազպրոմբանկի» արգելքների վերացման շուրջ բանակցում է ԱՄՆ-ի հետ
Թուրքիան բանակցություններ է վարում ԱՄՆ-ի հետ՝ «Գազպրոմբանկի» հետ իր փոխգործակցության արգելքների հնարավոր վերացման շուրջ, որպեսզի երկիրը կարողանա շարունակել օգտագործել ռուսական բանկը գազի ներկրման համար վճարելու համար․ գրում է Bloomberg-ը։
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը հրապարակավ հայտարարել է, որ առանց պատժամիջոցներից ազատվելու՝ Անկարան չի կարողանա վճարել Ռուսաստանին։ Բայրաքթարը որպես նախադեպ նշել է Իրանի հետ կապված պատժամիջոցների նախկին բացառությունները․
«Եթե չկարողանանք վճարել, չենք կարողանա ապրանք գնել։ Եթե բացառություններ չլինեն, դա կարող է մեծ խնդիր դառնալ Թուրքիայի համար»,- ասել է նա։
Ռուսաստանը Թուրքիայի գազի խոշորագույն մատակարարն է. անցյալ տարի նրան բաժին է ընկել ներմուծման մոտ 42%-ը։ Գազպրոմբանկը, որի միջոցով կատարվում են ռուբլով գազի դիմաց վճարումները, նոյեմբերի 21-ին հայտնվել է ԱՄՆ արգելափակման պատժամիջոցների տակ։

Turkey is negotiating with the USA on lifting the ban on Gazprombank
Bloomberg reports that Turkey is in talks with the US to lift restrictions on its cooperation with Gazprombank so that the country can continue using the Russian bank to pay for gas imports.
Turkey's Energy Minister, Alparslan Bayraktar, publicly announced that Ankara could not pay Russia without sanctions relief. Bayraktar mentioned the previous sanctions related to Iran as precedent.
"If we can't pay, we won't be able to buy goods. If there are no exceptions, it can become a big problem for Turkey," he said.
Russia is Turkey's largest gas supplier. Last year, it accounted for about 42% of imports. On November 21, Gazprombank came under US sanctions, through which gas payments are made in rubles.