«Եթե ​​արդարությունը չվերականգնվի, խաղաղություն չի լինի»․ Ֆիդան
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը ելույթ է ունեցել Պորտուգալիայում ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների բարեկամների խմբի (ՄԱԿ) դաշինքի նախարարական հանդիպման բացմանը։
«Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները չեն կարող անպատիժ մնալ։ Եթե ​​արդարությունը չվերականգնվի, այս իրավիճակը կստեղծի սերունդների ճեղքվածք, որը կխանգարի Մերձավոր Արևելքում խաղաղության հաստատման հնարավորություններին»,- ասել է նա:
Ֆիդանի խոսքով՝ Քաղաքակրթությունների դաշինքի տեսլականն այն ժամանակ, երբ միջազգային համակարգը խիստ մասնատված է շարունակվող պատերազմների պատճառով, հատկապես Մերձավոր Արևելքում, աճող հարձակումների է ենթարկվում բոլոր ճակատներում:
«Նման կրիտիկական պահին Դաշինքը պետք է խոսի ավելի բարձր, քան երբևէ, որպեսզի ապահովի իր ուղերձը բարձր և հստակ լսելի դարձնելու համար: Այդ իսկ պատճառով այն պետք է լինի ավելի ուժեղ, ավելի տեսանելի և ավելի արդյունավետ՝ լուծելու բոլոր խնդիրները, որոնք խանգարում են երկխոսությանը և փոխըմբռնմանը»,- նշել է թուրք նախարարը։

"If justice is not restored, there will be no peace." Fidan
Turkish Foreign Minister Hakan Fidan gave a speech at the opening of the ministerial meeting of the United Nations Group of Friends of Civilizations (UN) bloc in Portugal.
"Crimes against humanity cannot go unpunished. If justice is not restored, this situation will create a generational gap that will hinder the chances of establishing peace in the Middle East," he said.
According to Fidan, the vision of the Alliance of Civilizations at a time when the international system is highly fragmented by ongoing wars, especially in the Middle East, is under increasing attack on all fronts.
"At such a critical moment, the Alliance needs to speak louder than ever to ensure its message is heard loud and clear. That's why it needs to be stronger, more visible, and more effective in addressing all the issues that hinder dialogue and mutual understanding," the Turkish minister noted.