Լիբանանը կոլապսի եզրին է. Բորել
Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը դիվանագիտական կարիերան ավարտում է Լիբանան կատարած այցով: Նա հայտնել է, որ երկիրը «կոլապսի եզրին է»։
Նա կոչ է արել ճնշում գործադրել շիա ծայրահեղական «Հըզբոլլահ» խմբավորման և Իսրայելի վրա, որպեսզի նրանք ընդունեն հրադադարի մասին ԱՄՆ-ի առաջարկը՝ խոստանալով լիբանանյան բանակին 200 մլն եվրո հատկացնել:
Լիբանանցիներին ֆինանսապես աջակցելու պատրաստակամության մասին Բորելը հայտնել է Բեյրութ կատարած այցի ընթացքում: Այս ուղևորությունը վերջինն է Բորելի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից առաջ, և նա չի թաքցրել մտադրությունները «ավարտելու մանդատը մի տարածաշրջանում, որտեղ իրադարձությունները միջազգային հանրությանը փորձության առաջ են կանգնեցնում՝ արդյոք իսկապես ցանկանում ենք և ունակ ենք խաղաղություն հաստատել»:
Լիբանանում տեղակայված «Հըզբոլլահ» խմբավորումը ահաբեկչական է ճանաչվել ԱՄՆ-ում և Իսրայելում, իսկ ԵՄ-ն ահաբեկչական է համարում միայն նրա մարտական թևը:

Lebanon is on the verge of collapse. Borrell
European Union High Representative for Foreign Policy and Security Josep Borrell is ending his diplomatic career with a visit to Lebanon. He said that the country is "on the verge of collapse."
He called for pressure on the Shiite extremist group Hezbollah and Israel to accept a US ceasefire proposal, pledging 200 million euros for the Lebanese army.
Borel announced his willingness to support the Lebanese financially during his visit to Beirut. This trip is the last before the end of Borrell's term of office, and he did not hide his intentions "to end the mandate in a region where events are putting the international community to the test of whether we want and are capable of establishing peace."
The Lebanon-based Hezbollah group has been designated a terrorist organization by the United States and Israel, while the EU considers only its combat wing to be a terrorist organization.