Մոսկվայում շահագրգռված են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տևական խաղաղությամբ
Մոսկվայում շահագրգռված են, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև որքան հնարավոր է շուտ տևական խաղաղություն տիրի: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը «Իզվեստիա»-ին տված հարցազրույցում։
«Որպես կանոն, ցանկացած խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը քրտնաջան և շատ պատասխանատու գործընթաց է։ Իհարկե, Մոսկվայում շահագրգռված են, որպեսզի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև որքան հնարավոր է շուտ տևական խաղաղություն տիրի։ Միևնույն ժամանակ կարևոր է, որ տարածաշրջանի համար բախտորոշ այս փաստաթուղթը հիմնված լինի բոլոր փոխադարձ մտահոգությունների արդարացի կարգավորման վրա՝ առանց կողմերից որևէ մեկի համար «դառնահամ» ունենալու», - ընդգծել է ՌԴ դեսպանը։
Ըստ նրա՝ Երևանի և Բաքվի միջև ընդունելի փոխզիջումների հասնելը բարդ և ժամանակատար գործընթաց է՝ հաշվի առնելով ԽՍՀՄ փլուզումից ի վեր նախորդած իրադարձությունները։
«Այս կապակցությամբ ուրախ ենք, որ հոկտեմբերի 24-ին Կազանում ԲՐԻԿՍ գագաթնաժողովի հարթակում բարձր մակարդակի արդյունավետ շփումներ են տեղի ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչը թույլ է տվել օգտակար թափ հաղորդել հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ երկխոսությանը», - նշել է Կոպիրկինը։

Москва заинтересована в прочном мире между Арменией и Азербайджаном
Москва заинтересована в скорейшем прочном мире между Арменией и Азербайджаном, заявил в интервью "Известиям" посол России в Армении Сергей Копыркин.
«Как правило, подготовка любого мирного соглашения – кропотливый и очень ответственный процесс. Конечно, Москва заинтересована в том, чтобы между Арменией и Азербайджаном как можно скорее воцарился прочный мир. При этом важно, что этот удачный для региона документ основан на справедливом урегулировании всех взаимных интересов, не имея "горького послевкусия" ни для одной из сторон", - подчеркнул российский посол.
По его словам, достижение приемлемого компромисса между Ереваном и Баку - сложный и трудоемкий процесс, учитывая предыдущие события после распада СССР.
"В этой связи мы рады, что на площадке саммита БРИКС в Казани 24 октября состоялись эффективные контакты высокого уровня между Арменией и Азербайджаном, что позволило нам придать полезный импульс диалогу по вопросам регулирования отношений. ", - сказал Копыркин.