Ռուսաստանը համագործակցում է Եմենի հութիների հետ
Ռուսաստանը համագործակցում է Եմենի հութիների հետ՝ Ուկրաինայում պատերազմի համար զինվորներ հավաքագրելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է Financial Times պարբերականը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ Ռուսաստանը Եմենից հարյուրավոր տղամարդկանց է հավաքագրել Ուկրաինայի դեմ պատերազմին մասնակցելու համար, որոնցից մի քանիսին, ըստ ամենայնի, խաբեությամբ կամ հարկադրանքով: Թերթը վկայակոչում է պայմանագիրը ստորագրած եմենցիների հետ զրույցները. տղամարդկանց լավ վարձատրվող աշխատանք էին առաջարկում Ռուսաստանում, իսկ հետո խաբեությամբ ուղարկում ռազմաճակատ:
Մարդկանց թրաֆիքինգի հատկանիշներ ունեցող համակարգի հետևում կանգնած է հութիների հետ կապված ընկերություն։ Այս ընկերությունը ուղևորություններ էր կազմակերպում Ռուսաստան, որտեղ բռնության սպառնալիքով տղամարդկանց տրվում էին փաստաթղթեր, որոնք ստիպված ստորագրում են՝ չհասկանալով ռուսաց լեզու: Նման զինվորականներից բացի, հաղորդվում է, որ Ռուսաստանը Եմենից բազմաթիվ վարձկաններ է հավաքագրել:

Russia cooperates with Yemen's Houthis to recruit soldiers for the war in Ukraine, reports the Financial Times.
According to the report, Russia has recruited hundreds of men from Yemen to participate in the war against Ukraine, some of them allegedly by deception or coercion. Men were offered well-paid jobs in Russia and then tricked into being sent to the front.
A company linked to the Houthis is behind the system, which has the characteristics of human trafficking. This company organized trips to Russia where the men were given documents under threat of violence, which they were forced to sign without understanding the Russian language. In addition to such soldiers, Russia is reported to have recruited many mercenaries from Yemen.