Մոսկվայի դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Վարլամովի դեմ
Քրեական գործ է հարուցվել բլոգեր Իլյա Վառլամովի (Ռուսաստանում համարվում է օտարերկրյա գործակալ) դեմ, հայտնում է Մոսկվայի դատախազության Telegram-ալիքը: Նա մեղադրվում է օտարերկրյա գործակալի պարտականությունների կատարումից խուսափելու մեջ (ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 330.1 հոդվածի 2-րդ մաս):
Դատախազության հաղորդագրության համաձայն, օտարերկրյա գործակալ ճանաչված Իլյա Վարլամովը տարվա ընթացքում երկու անգամ ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության օտարերկրյա գործակալի գործունեության կարգը խախտելու համար, սակայն, խախտելով Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրության պահանջները նա շարունակել է սոցցանցում հրապարակային հաղորդագրություններ և նյութեր տարածել՝ չնշելով, որ դրանք ստեղծվել և (կամ) տարածվել են օտարերկրյա գործակալի գործառույթներ կատարող անհատի կողմից։
Արդարադատության նախարարությունը Վարլամովին ներառել է օտարերկրյա գործակալների ռեգիստրում 2023 թվականի մարտին։ Բլոգերը փորձել է վիճարկել այդ որոշումը Մոսկվայի Զամոսկվորեցկի դատարանում, սակայն դատարանը մերժել է նրա հայցը։
Սեպտեմբերի վերջին Մոսկվայի դատախազությունը պահանջել էր քրեական գործ հարուցել Վարլամովի դեմ օտարերկրյա գործակալի գործունեության խախտման հոդվածով։ Այս մասով առավելագույն պատիժը մինչև երկու տարի ազատազրկումն է։
Մայրաքաղաքի դատախազությունում նշել են, որ մեկ տարվա ընթացքում բլոգերին երկու անգամ վարչական պատասխանատվության են ենթարկել մակնշման բացակայության համար (Ռուսաստանի Դաշնության վարչական օրենսգրքի 19.34-րդ հոդվածի 4-րդ մաս), բայց նա շարունակել է նյութեր տարածել առանց օտարերկրյա գործակալի «մակնշման»:

В отношении блогера Ильи Варламова (считающегося в России иностранным агентом) возбуждено уголовное дело, сообщает Telegram-канал прокуратуры Москвы. Его обвиняют в уклонении от исполнения обязанностей иностранного агента (ст. 330.1 УК РФ).
По данным прокуратуры, Илья Варламов, признанный иностранным агентом, дважды в течение года привлекался к административной ответственности за нарушение порядка деятельности иностранного агента, однако с нарушением требований законодательства РФ, он продолжал распространять в социальной сети публичные сообщения и материалы без указания того, что они были созданы и (или) распространены физическим лицом, выступающим в качестве иностранного агента.
Минюст включил Варламова в реестр иностранных агентов в марте 2023 года. Блогер пытался оспорить это решение в Замоскворецком суде Москвы, но суд отклонил его иск.
В конце сентября прокуратура Москвы потребовала возбудить против Варламова уголовное дело по статье «Нарушение деятельности иностранного агента». Максимальное наказание в связи с этим — лишение свободы на срок до двух лет.
В прокуратуре столицы отметили, что в течение года блогер дважды привлекался к административной ответственности за отсутствие маркировки (ч. 4 ст. 19.34 КоАП РФ), но продолжал распространять материалы без «маркировки». "иностранного агента.