Չնայած ծայրահեղ ցածր վարկանիշին Շոլցը կլինի կանցլերի թեկնածու
Վերջին օրերին Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավարները, որը գլխավորում է այժմ իշխող կոալիցիան, քննարկում էր՝ ում առաջադրել կանցլերի թեկնածու փետրվարին կայանալիք արտահերթ ընտրություններում:
Կառավարության ներկայիս ղեկավար Օլաֆ Շոլցը հայտարարել է, որ ցանկանում է վերընտրվել, սակայն ամենացածր վարկանիշն ունի (31,4) գերմանացի բոլոր խոշոր քաղաքական գործիչների շրջանում: Ընդ որում, մեկ այլ սոցիալ-դեմոկրատ՝ պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը, ընդհակառակը, Գերմանիայի ամենապոպուլյար քաղաքական գործիչն է (52,8):
Կուսակցության մի շարք հայտնի անդամներ և շրջանային բջիջներ աջակցել էին Պիստորիուսին: Բայց կուսակցության ղեկավարության մեծամասնությունը հավատարիմ է մնացել Շոլցին։ Արդյունքում նրանք հաղթել են. հինգշաբթի օրը պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ չի առաջադրվելու կանցլերի պաշտոնում: INSA սոցիոլոգիական ինստիտուտի տվյալներով՝ Շոլցը ակնհայտորեն պարտվում է մյուս թեկնածուներին՝ Ֆրիդրիխ Մերցին և Ռոբերտ Հաբեկին։
Իատալական Corriere della Sera-ի պարբերականի լրագրողը Հայաստանի հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանից հետաքրքրվել է, թե կարիերայի ավարտից հետո ֆուտբոլիստը կդառնա մարզիչ, քաղաքական գործիչ թե նախագահ։

Despite his meager rating, Scholz will be a chancellor candidate
Recently, leaders of Germany's Social Democratic Party, which heads the current ruling coalition, have debated who to nominate as chancellor in February's snap election.
The current government leader, Olaf Scholz, has announced that he wants to be re-elected, but he has the lowest approval rating (31.4) among all major German politicians. Another Social Democrat, Defense Minister Boris Pistorius, is the most popular politician in Germany (52, 8).
Several prominent party members and regional cells supported Pistorius, but most party leadership remained loyal to Scholz. As a result, they won. On Thursday, the defense minister announced that he would not run for the position of chancellor. According to the INSA Sociological Institute, Scholz lost to the other candidates, Friedrich Merz and Robert Habeck.
The journalist of the Italian Corriere della Sera periodical asked Henrikh Mkhitaryan, the former captain of the Armenian national team, whether the football player will become a coach, politician, or president after his career ends.