Իրանն ակտիվացնում է ժամանակակից ցենտրիֆուգերը՝ ի պատասխան ՄԱԳԱՏԷ-ում «հակաիրանական» բանաձևի
Որոշումն ընդունվել է ի պատասխան եվրոպական եռյակի նախաձեռնությամբ և ԱՄՆ-ի աջակցությամբ ՄԱԳԱՏԷ-ի Կառավարիչների խորհրդի ընդունած բանաձևի, որը Թեհրանում անվանել են «հակաիրանական»:
Հայտարարության մեջ բանաձևն անվանվել է քաղաքական, անիրատեսական և հակաարդյունավետ միջոց:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը մշտապես ընդգծել է բոլոր մակարդակներում, որ առճակատումը և ՄԱԳԱՏԷ- ի Կառավարիչների խորհուրդը անօրինական օգտագործումը ցանկացած քաղաքական և անօրինական նպատակներին հասնելու համար պատասխան արձագանք կառաջացնի», - ասված է հայտարարության մեջ:
Այս ամենով հանդերձ, դրանում ընդգծվում է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ տեխնիկական և երաշխիքային համագործակցությունը կշարունակվի, ինչպես և նախկինում, միջուկային գործակալության և Իրանի միջև պայմանավորվածության համաձայն:

Iran activates modern centrifuges in response to 'anti-Iranian' resolution at IAEA
The decision was taken in response to the resolution adopted by the IAEA Board of Governors at the initiative of the European Troika and with the support of the US, which was called "anti-Iranian" in Tehran.
The statement called the resolution a political, unrealistic, and counterproductive measure.
"The Islamic Republic of Iran has consistently emphasized at all levels that confrontation and the illegal use of the IAEA Board of Governors to achieve any political and illegal goals will provoke a retaliatory response," the statement said.
With all this, it emphasizes that technical and safeguards cooperation with the IAEA will continue, as before, according to the agreement between the nuclear agency and Iran.