ԱՄՆ-ը չի կիսում Նեթանյահուի և Գալանտի կալանավորման որոշումը
ԱՄՆ-ը չի կիսում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը Բենիամին Նեթանյահուի և Յոավ Գալանտի նկատմամբ կալանավորման օրդեր տրամադրելու վերաբերյալ։
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Կարին Ժան-Պիեռը ճեպազրույցում ասել է, որ ԱՄՆ-ը կքննարկի հաջորդ քայլերն իր գործընկերների, այդ թվում՝ Իսրայելի հետ։
«Մենք մերժում ենք իսրայելցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ձերբակալության օրդեր տրամադրելու դատարանի որոշումը։ Մենք խորապես մտահոգված ենք դատախազի կողմից կալանավորման օրդեր տրամադրելու պահանջով և գործընթացում առկա մտահոգիչ սխալներով, որոնք հանգեցրել են այս որոշմանը: Միացյալ Նահանգները հասկացրել է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը իրավասություն չունի այդ հարցում: Համաձայնեցվելով մեր գործընկերների, այդ թվում՝ Իսրայելի հետ, մենք կքննարկենք հաջորդ քայլերը»,- ասել է Կարին Ժան-Պիեռը։

The US does not share the decision to detain Netanyahu and Galant
The United States does not share the International Court of Justice's decision to issue arrest warrants for Benjamin Netanyahu and Yoav Galant.
In a briefing, White House press secretary Karine Jean-Pierre said that the US will discuss the next steps with its partners, including Israel.
"We reject the court's decision to issue arrest warrants for high-ranking Israeli officials. We are deeply concerned about the prosecutor's request for an arrest warrant and the troubling errors in the process that led to this decision. The United States has clarified that the International Court of Justice does not have jurisdiction in this matter. We will discuss the next steps with our partners, including Israel," Karine Jean-Pierre said.