Բայդենը մտադիր է դուրս գրել Ուկրաինայի 4,6 միլիարդ դոլարի պարտքը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է դուրս գրել ԱՄՆ-ին ուկրաինական 4,6 միլիարդ դոլարի պարտքը: Այս մասին ասվում է Բայդենի վարչակազմի՝ Կոնգրեսին ուղղված նամակում, որը որը հասանելի է Bloomberg լրատվական գործակալությանը։
Այդ գումարը կազմում է ինը միլիարդանոց փոխառության կեսը, որը Կոնգրեսն Ուկրաինային հատկացրել է այս տարվա գարնանը՝ Կիևին օգնության 60 միլիարդանոց փաթեթի շրջանակներում։
Ապրիլին այդ գումարը վարկի տեսքով հատկացվել էր հանրապետական օրենսդիրների նախաձեռնությամբ, ի սկզբանե այդ գաղափարն առաջ էր քաշել Դոնալդ Թրամփը։ Պարտքի ներման հնարավորությունը նախատեսված էր Կոնգրեսի որոշմամբ։
Ինչպես գրում Է Bloomberg - ը, նախագահ Բայդենի այս որոշումը վերջին ժամանակների մի քանի որոշումներից մեկն է, որի նպատակն է հնարավորինս շատ օգնություն տրամադրել Կիևին նրա նախագահության մնացած երկու ամիսներին:

US President Joe Biden intends to write off the US debt of 4.6 billion dollars, according to a letter from the Biden administration to Congress, which is available to the Bloomberg news agency.
That amount is half of the nine billion dollar loan Congress allocated to Ukraine this spring as part of a $60 billion aid package for Kyiv.
In April, this money was allocated as a loan at the initiative of Republican lawmakers. Initially, Donald Trump had proposed this idea. Congress's decision provided the possibility of debt forgiveness.
As Bloomberg writes, President Biden's decision is one of several recent moves to provide Kyiv with as much aid as possible in the remaining two months of his presidency.