Բայդենը մտադիր է դուրս գրել Ուկրաինայի 4,6 միլիարդ դոլարի պարտքը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է դուրս գրել ԱՄՆ-ին ուկրաինական 4,6 միլիարդ դոլարի պարտքը: Այս մասին ասվում է Բայդենի վարչակազմի՝ Կոնգրեսին ուղղված նամակում, որը որը հասանելի է Bloomberg լրատվական գործակալությանը։
Այդ գումարը կազմում է ինը միլիարդանոց փոխառության կեսը, որը Կոնգրեսն Ուկրաինային հատկացրել է այս տարվա գարնանը՝ Կիևին օգնության 60 միլիարդանոց փաթեթի շրջանակներում։
Ապրիլին այդ գումարը վարկի տեսքով հատկացվել էր հանրապետական օրենսդիրների նախաձեռնությամբ, ի սկզբանե այդ գաղափարն առաջ էր քաշել Դոնալդ Թրամփը։ Պարտքի ներման հնարավորությունը նախատեսված էր Կոնգրեսի որոշմամբ։
Ինչպես գրում Է Bloomberg - ը, նախագահ Բայդենի այս որոշումը վերջին ժամանակների մի քանի որոշումներից մեկն է, որի նպատակն է հնարավորինս շատ օգնություն տրամադրել Կիևին նրա նախագահության մնացած երկու ամիսներին:

Президент США Джо Байден намерен списать долг США в размере 4,6 миллиарда долларов, говорится в письме администрации Байдена Конгрессу, которым располагает информационное агентство Bloomberg.
Эта сумма составляет половину кредита в девять миллиардов долларов, который Конгресс выделил Украине этой весной в рамках пакета помощи Киеву в 60 миллиардов долларов.
В апреле эти деньги были выделены в виде кредита по инициативе законодателей-республиканцев, изначально эту идею выдвинул Дональд Трамп. Возможность прощения долга была предусмотрена решением Конгресса.
Как пишет Bloomberg, это решение президента Байдена является одним из нескольких последних решений, направленных на оказание Киеву как можно большей помощи в оставшиеся два месяца его президентства.