Հաագայի դատարանը Նեթանյահուին և Գալանտին ձերբակալման օրդեր է տվել
Միջազգային քրեական դատարանը (ՄՔԴ) հինգշաբթի օրը ձերբակալության օրդեր է տվել վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին և պաշտպանության նախկին նախարար Յոավ Գալանտին, դատարանը հայտարարություն է տարածել «X»-ի իր պաշտոնական էջում։
«Միջազգային քրեական դատարանի Նախաքննական Պալատը մերժում է Իսրայել պետության Իսրայելի պետության իրավասության պահանջները եւ Բենիամին Նեթանյահուի եւ Յոավ Գալանտի ձերբակալման օրդերներ է տալիս», - ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Իսրայելը պաշտոնական առարկություն էր ներկայացրել ՄՔԴ՝ սեպտեմբերին Նեթանյահուի և Գալանտի նկատմամբ ձերբակալության օրդեր տրամադրելու դատախազի պահանջի օրինականության վերաբերյալ։
Իսրայելը պնդում էր, որ դատարանը իրավասու չէ քննարկել իր դեմ պաղեստինյան բողոքը, ինչը վերջերս հանգեցրել է դատախազի պահանջին՝ վարչապետի և պաշտպանության նախարարի նկատմամբ ձերբակալության օրդեր տրամադրելու վերաբերյալ։

МУС выдал ордера на арест Нетаньяху и Галанта
Международный уголовный суд (МУС) в четверг выдал ордер на арест премьер-министра Биньямина Нетаньяху и бывшего министра обороны Йоава Галанта, сообщил суд на своей официальной странице «X».
«Палата предварительного производства Международного уголовного суда отклоняет требования о юрисдикции государства Израиль и выдает ордера на арест Биньямина Нетаньяху и Йоава Галанта», — говорится в докладе.
В сентябре в МУС Израиль выдвинул официальное возражение против законности запроса прокурора о выдаче ордеров на арест Нетаньяху и Галанта.
Израиль утверждает, что суд не обладает юрисдикцией рассматривать жалобу палестинцев на него, что недавно привело к запросу прокуратуры о выдаче ордеров на арест премьер-министра и министра обороны.