Հարավային Կովկասում խաղաղությունն այսօր ավելի մոտ է, քան երբևէ. Ֆիդան
Հարավային Կովկասում խաղաղությունն այսօր «ավելի մոտ է, քան երբևէ», Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում ելույթի ժամանակ ասել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը:
Նա Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է արել բաց չթողնել այս պատմական հնարավորությունը. «Անկասկած, դրա հիմքում ընկած է Ադրբեջանի կողմից իր տարածքների ազատագրումը օկուպացիայից: Մենք Ադրբեջանի հետ պահպանում ենք երկկողմ հարաբերությունները ամենաբարձր մակարդակով և համատեղ ջանքեր ենք գործադրում բազմաթիվ միջազգային հարցերի լուծման համար։ Մենք ողջունում ենք Հայաստանի ընտրությունը հօգուտ խաղաղության և կայունության և կոչ ենք անում երկու երկրներին բաց չթողնել այս պատմական հնարավորությունը»:
Ֆիդանը հիշեցրել է, որ կողմերը երկար ժամանակ անց առաջին անգամ առանձնազրույց են ունեցել Ստամբուլում՝ առանց երրորդ երկրի մասնակցության, և ընդգծել, որ Հարավային Կովկասի համատեքստում կարևոր է նաև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, որ իրենք իրականացնում են Հայաստանի հետ։
«Հոկտեմբերին Ստամբուլում կայացած «3+3» հարթակի նիստում մենք քննարկեցինք տարածաշրջանային բոլոր հարցեր։ Հարավային Կովկաս խաղաղության և կայունության գալուն պես կլուծվեն ոչ միայն հումանիտար հարցերը, այլև պայմաններ կստեղծվեն առևտրի, փոխգործակցության և զարգացման համար», - եզրափակել է նա։

Мир на Южном Кавказе сегодня ближе, чем когда-либо. Фидан
Мир на Южном Кавказе сегодня «ближе, чем когда-либо», заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан во время выступления в Великом Национальном Собрании Турции.
Он призвал Азербайджан и Армению не упустить эту историческую возможность. "Несомненно, в его основе лежит освобождение своих территорий от оккупации Азербайджаном. Мы поддерживаем двусторонние отношения с Азербайджаном на самом высоком уровне и прилагаем совместные усилия для решения многих международных вопросов. Мы приветствуем выбор Армении в пользу мира и стабильности и призываем обе страны не упустить эту историческую возможность».
Фидан напомнил, что впервые за долгое время стороны провели в Стамбуле приватную беседу без участия третьей страны, и подчеркнул, что в контексте Южного Кавказа процесс нормализации отношений, который они реализуют с Арменией, также важен.
«На заседании платформы «3+3», прошедшем в октябре в Стамбуле, мы обсудили все региональные вопросы. Как только на Южный Кавказ придет мир и стабильность, будут решены не только гуманитарные вопросы, но и будут созданы условия для торговли, взаимодействия и развития", - заключил он.