Չնայած ՍԴ-ում հայցին՝ տեղի կունենա Վրաստանի խորհրդարանի առաջին նիստը
Նոյեմբերի 25-ին տեղի կունենա խորհրդարանի առաջին նիստը, մենք էլ կհավաքվենք և կճանաչենք լիազորությունները։ Այնպես որ, անհեթեթություն է, թե նախագահը կամ խորհրդարանի անդամները, որոնք սահմանադրական հայց են ներկայացրել, կարող են կասեցնել դա կամ պարզապես անգրագիտություն է, կամ չարամտություն: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին «Իմեդի» - ի եթերում:
Նրա պարզաբանմամբ՝ գոյություն չունի մի նորմ, որը կասեր, որ ընտրությունների կարգավորման նորմի և դրա հիման վրա անցկացվող ընտրությունների բողոքարկումը ինչ-որ կերպ կասեցնում է խորհրդարանի լիազորությունների ճանաչումը:
«Ի՞նչ եք կարծում, կարող է լինել այնպիսի նորմ, որը 100 օրով կասեցնում է խորհրդարանի աշխատանքը։ Ամեն անգամ ընտրություններից հետո ընդդիմությունը բողոքելու է ընտրական օրենսգրքի ինչ-որ նորմից, և մենք այդպես էլ մնալո՞ւ ենք։ Խորհրդարանը չկարողանա ընդունել բյուջեն և ոչինչ։ Դա աբսուրդ է», - ասել է Պապուաշվիլին։

Несмотря на иск в КС, первая сессия парламента Грузии состоится
25 ноября состоится первое заседание парламента, и мы соберемся и признаем полномочия. Поэтому это нонсенс, что президент или члены парламента, подавшие конституционный иск, могут это остановить, или это просто безграмотность или злой умысел.
По его словам, не существует нормы, которая бы говорила, что обжалование нормы регулирования выборов и проводимых на ее основе выборов каким-то образом приостанавливает признание полномочий парламента.
"Как вы думаете, может ли быть такая норма, которая приостанавливает работу парламента на 100 дней? Каждый раз после выборов оппозиция будет жаловаться на какую-то норму избирательного кодекса, и мы так и останемся и будем ждать? Парламент не сможет принять бюджет и ничего. Это абсурд», — заявил Папуашвили.