Մոլդովան և Միացյալ Թագավորությունը պաշտպանական համաձայնագիր են կնքել
Մոլդովան անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրել Միացյալ Թագավորության հետ: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Նշվում է, որ Բրիտանիան և Ռումինիան իրենց աջակցությունն են առաջարկել Մոլդովային՝ հարևան Ուկրաինա Ռուսաստանի 1000-օրյա ներխուժման հետևանքները հաղթահարելու համար:
Միացյալ Թագավորության հայտարարության համաձայն՝ համաձայնագրի նպատակը երկու երկրների միջև համագործակցության ընդլայնումն է և արտաքին սպառնալիքներին Մոլդովայի դիմակայունության ուժեղացումը: Արտաքին գործերի նախարար Դեյվիդ Լամին նշել է 2022 թվականի փետրվարին Ռուսաստանի ներխուժումից հետո ուկրաինացի փախստականների զգալի ներհոսքը Մոլդովա, այդ թվում՝ 50 հազար երեխայի առկայությունը երկրում։
Համագործակցության շրջանակներում ստորագրվել է նաև ռեադմիսիայի մասին համաձայնագիր, որը կապահովի Միացյալ Թագավորությունում ապօրինի գտնվող մոլդովացի քաղաքացիների վերադարձը: Բացի այդ, Լոնդոնը կտրամադրի 2 միլիոն ֆունտ ստերլինգ ՝ կիբերհարձակումներից Մոլդովայի պաշտպանությունը բարելավելու և 5 միլիոն ֆունտ ստերլինգ՝ փախստականներին օգնելու համար առողջապահական համակարգն ամրապնդելու համար:

Moldova and the United Kingdom signed a defense agreement
Reuters reports that Moldova has signed a security and defense cooperation agreement with the United Kingdom.
Britain and Romania are said to have offered their support to Moldova to deal with the aftermath of Russia's 1,000-day invasion of neighboring Ukraine.
According to the United Kingdom's statement, the agreement's purpose is to expand cooperation between the two countries and strengthen Moldova's resistance to external threats. Foreign Minister David Lamy noted the significant influx of Ukrainian refugees into Moldova, including 50,000 children, after the invasion of Russia in February 2022.
As part of the partnership, a readmission agreement was also signed, ensuring the return of illegal Moldovan citizens to the UK. In addition, London will provide £2 million to improve Moldova's defenses against cyber attacks and £5 million to strengthen the health system to help refugees.