«Գնդակը հայկական կողմում է»․ Ամիրբեկով
Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար Ադրբեջանը և Հայաստանը, առաջին հերթին, պետք է ավարտին հասցնեն դրա տեքստի վրա աշխատանքը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
«Մենք դրական ենք գնահատում որոշ բաց հարցերի շուրջ համաձայնության հասնելու հեռանկարները, որոնք դեռևս մնում են տեքստում»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության գործընթացի հաջող ավարտի հիմնական խոչընդոտն Ադրբեջանի նկատմամբ շարունակվող տարածքային պահանջներն են, որոնք ամրագրված են Հայաստանի Սահմանադրությամբ։
«Խաղաղության կայունության և անշրջելիության համար Հայաստանը պետք է համապատասխան փոփոխություններ կատարի իր հիմնարար օրենքում, որպեսզի մեկընդմիշտ վերացնի իր պահանջները։
Այսօր իսկապես համաձայնության հասնելու շատ լավ հնարավորություններ կան, բայց գնդակը հայկական կողմում է, որը պետք է ճիշտ որոշում կայացնի»,- հավելել է Ամիրբեկովը։

Для подписания мирного соглашения Азербайджану и Армении, прежде всего, необходимо завершить работу над его текстом, сказал представитель по особым поручениям президента Азербайджана Эльчин Амирбеков.
"Мы позитивно оцениваем перспективы достижения соглашения по некоторым открытым вопросам, которые пока остаются в тексте", - отметил он.
По его словам, основным препятствием на пути успешного завершения мирного процесса являются сохраняющиеся территориальные претензии к Азербайджану, которые закреплены Конституцией Армении.
«Для стабильности и необратимости мира Армения должна внести соответствующие изменения в свой основной закон, чтобы раз и навсегда устранить свои требования.
Сегодня действительно хорошие возможности для достижения соглашения, но мяч на армянской стороне, которая должна принять правильное решение", - добавил Амирбеков.